9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalFCU – Rapid 3-2 / Meci nebun, victorie frumoasă

FCU – Rapid 3-2 / Meci nebun, victorie frumoasă

FCU Craiova a reușit o victorie frumoasă, după un joc palpitant, în fața Rapidului, în etapa 29 din Liga 1. A fost 3-2 pentru echipa antrenată de Nicolo Napoli în partida de marți seară, din Bănie.

Giuleștenii, taxați la fiecare greșeală din defensivă

În minutul 42 s-a petrecut o fază în care gazdele au solicitat o lovitură de la 11 metri. A fost o intrare a lui Perez Acuna asupra lui Bălan, dar arbitrul Fesnic a lăsat jocul să continue.

Oaspeții au deschis scorul prin Jakub Vojtus, cu un șut de la 12 metri, după un assist al lui Rareș Ilie (’58, 0-1).

Craiovenii au restabilit egalitatea prin Baeten, care a reluat imparabil de la 4 metri lateral dreapta o minge venită dintr-un rapidist (’71, 1-1).

FCU a preluat avantajul grație lui Sidibe, care a primit o pasă excelentă de la Bauza și l-a executat pe portar de la 7 metri (’74, 2-1).

Mai mult, gazdele și-au mărit avantajul la doar 3 minute, după un cadou făcut de portarul Moldovan. Acesta i-a pasat imprudent lui Goge, Compagno a fost pe fază, i-a furat mingea și a șutat puternic în bara din stânga, mingea intrând apoi în poartă (’77, 3-1).

Nebunia a continuat. Rapidul a redus din diferență prin Kait, cu un șut superb, din afara careului mare (’81, 3-2).

Statistica meciului:

Statistică oferită de flashscore.ro

FCU: R. Popa (’63, S. Mogoșanu) – Negru, Kovacic, Diallo (’64, Paramatti), Huyghebaert – Baeten, D. Albu – Sidibe (’90+5, Ondaan), Bauza (’79, V. Pop), Van Durmen – Cl. Bălan (’63, Compagno). Antrenor: Nicolo Napoli.

Rapid: Moldovan – Perez, Săpunaru, Grigore, Goge – Sefer, C. Albu, Kait (’84, Marzouk), Carnat (’46, Al. Ioniță) – Ilie, Vojtus. Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonașe galbene: Mogoșanu ’90+3 / Goge ’54, C. Albu ’85.

Au arbitrat: Horațiu Fesnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei; Iulian Călin.

Observatori: Aron Huzu, Romolus Gabor.

În etapa viitoare, ultima din campionatul regular, FCU Craiova va evolua la Sfântu Gheorghe, iar Rapidul va primi vizita Academicii Clinceni.