10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Liverpool și Bayern au ieșit bine din bătăliile cu Inter și Salzburg

Liga Campionilor a programat miercuri seară alte două meciuri tur din faza optimilor de finală.

Pe „Giuseppe Meazza“, campioana Italiei, Inter Milano, a cedat cu 2-0 disputa cu Liverpool, în ciuda faptului că în multe momente a lăsat impresia că se poate impune.

„Cormoranii“, pragmatici și speculativi, au deschis scorul prin Firmino. Acesta a deviat cu capul, de la 6 metri lateral dreapta, la colțul din stânga al porții, o centrare venită dintr-un corner bătut de Robertson (’75, 0-1).

Britanicii și-au majorat avantajul prin Mohamed Salah, cu un șut de la 13 metri (’83, 0-2).

Statistică oferită de flashscore.ro

Inter: Handanovic – Skriniar, de Vrij (’88, Rannochia), Bastoni (’90+1, Dimarco) – Dumfries (’88, Darmian), Vidal (’89, Gagliardini), Brozovic, Calhanoglu, Perisic – Martinez (’70, Sanchez), Dzeko. Antrenor: S. Inzaghi.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson – Thiago (’86, Milner), Fabinho (’60, Henderson), Elliot (’60, Keita) – Salah, Diego Jota (’46, Firmino), Mane (’59, L. Diaz). Antrenor. J. Klopp.

Salzburg a chinuit-o pe Bayern

În celălalt meci al serii, în Austria, Red Bull Salzburg a fost la un pas de o victorie mare în fața mult mai titratei Bayern Munchen. A fost 1-1, cu golul austriecilor marcat de Adamu în minutul 21 și cu replica târzie a bavarezilor, venită în minutul 90, prin Coman.

Salzburg: Kohn – Kristensen, Solet, Wober, Ulmer – Capalco, Camara, Seiwald (’60, Sucic) – Aaronson – Okafor (’12, Adamu), Adeyemi (’87, Kjaergaard). Antrenor: M. Jaissle.

Bayern: Ulreich – Pavard, Sule, Hernandez – Gnabry (’77, Chouppo-Moting), Kimmich, Tolisso (’80, Sabitzer), Coman – Muller, Sane – Lewandowski. Antrenor: J. Nagelsmann.

Meciurile retur se vor desfășura pe 8 martie, de la ora 22.00.