17.3 C
miercuri, 17 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / „U“ Craiova – Mioveni, scor 5-2. Ivan cel "groaznic", de neoprit! (rezumat video)

Liga 1 / „U“ Craiova – Mioveni, scor 5-2. Ivan cel „groaznic”, de neoprit! (rezumat video)

-

Universitatea Craiova a înregistrat a cincia victorie consecutivă în Liga 1. Știința s-a impus sâmbătă seară, scor 5-2, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în fața formației CS Mioveni. Confruntarea a contat pentru etapa a 14-a.

Ivan a avut „cheia” victoriei

Alb-albaștrii au deschis scorul prin Andrei Ivan, care a rămas singur cu portarul, l-a driblat pe Ducan și apoi a împins mingea în plasă de la 6 metri (’17, 1-0).

La doar 4 minute, Andrei Ivan a făcut „dubla”, transformând fără emoții un penalti obținut de Cîmpanu (’21, 2-0).

Argeșenii au redus din diferență prin Bogdan Rusu, cu un șut din interiorul careului mare, după o minge venită norocos din dreapta (’34, 2-1).

Bogdan Rusu a fost din nou „obraznic” în minutul 39, când a scăpat cu Mirko și l-a executat cu un șut la semiînălțime (’39, 2-2).

„Leii” au revenit la conducere în urma unui al doilea penalti transformat de Andrei Ivan, obținut de data aceasta de Koljic (’45, 3-2).

Ştiinţa a trecut pe lângă golul 4 în minutul 78, când Gustavo a ţintit transversala după o centrare a lui Căpăţînă.

Sarcina celei de-a patra reuşită i-a revenit lui Andrei Ivan, care l-a executat pe Ducan cu un şut de la 12 metri, uşor lateral stânga (’83, 4-2).

Tabela a „închis-o” Jovan Markovic, cu un şut superb, de la circa 20 de metri (’90+3, 5-2).

Caseta tehnică:

„U“ Craiova: Mirko Pigliacelli – Mihai Căpățînă, Valerică Găman, Vladimir Screciu, Nicușor Bancu – Dan Nistor, Alex Crețu (’46, Gustavo Vagenin), Lyes Houri (’85, Marius Constantin) – George Cîmpanu (’68, Antoni Ivanov), Elvir Koljic (’68, Jovan Markovic), Andrei Ivan (’85, Ştefan Baiaram).
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

CS Mioveni: Răzvan Ducan – Ionuț Balaur, Alex Iacob (’78, Andrei Cristea), Gomes Garutti – Gabriel Oancea, Moussa Sanoh (’62, Daniel Toma), Mihai Panait (’62, Alex Buziuc), Adrian Cierpka, Daniel Șerbănică (’46, Ionuţ Rădescu) – Ștefan Blănaru, Bogdan Rusu (’88, Davide Massaro).
Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonașe galbene: Ivanov ’90 / Șerbănică ’10, Garutti ’45, Iacob ’66.

Au arbitrat: Ionuţ Coza – Marius Badea, Cosmin Vătămanu; Sorin Costreie.

Observatori: Romulus Chihaia (LPF), Victor Berbecaru (CCA).

În etapa viitoare, Universitatea Craiova va evolua la Ovidiu, contra Farului Constanța. Partida va avea loc duminică, 7 noiembrie, de la ora 15.30.

Statistică oferită de flashscore.ro

Liga 1, etapa 14

Vineri, 29 octombrie
FC Botoșani – Farul Constanţa 0-2 (Dussaut ’24, A. Petre ’88 – penalti)
Sâmbătă, 30 octombrie
Universitatea Craiova – CS Mioveni 5-2 (Ivan ’17, ’21 – penalti, ’45 – penalti, ’83, Markovic ’90+3 / Rusu ’34 ’39)
ora 21.30: CFR Cluj – FC Voluntari