9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalRonaldo - la cel de-al 135-lea său gol în Ligă, United - la o mare dezamăgire

Ronaldo – la cel de-al 135-lea său gol în Ligă, United – la o mare dezamăgire

Starul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 135-lea său gol în Liga Campionilor, marţi seara, în meciul pierdut de echipa sa, Manchester United, scor 1-2, pe terenul formaţiei Young Boys Berna.

Lusitanul, revenit în vară la United, după 12 ani, a egalat cu această ocazie recordul de meciuri disputate în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi, deţinut de fostul portar spaniol Iker Casillas (177).

CR7 a deschis scorul în minutul 13 al întâlnirii de la Berna. Gazdele au întors rezultatul în repriza secundă, prin Nicolas Ngamaleu (’66) şi Theoson Jordan Siebatcheu (’90+5). Asta în condiţiile în care englezii au evoluat în zece jucători din minutul 35.

Cristiano Ronaldo (36 de ani) este golgheterul all-time al Ligii Campionilor, cu 15 goluri în plus faţă de argentinianul Lionel Messi. Argentinianul îşi va face miercuri debutul în Champions League sub culorile noii sale echipe, Paris Saint-Germain. Gruparea franceză va juca în deplasare cu formaţia belgiană FC Bruges, de la ora 22.00 (Digi Sport 2).

Pe poziţia a treia în această ierarhie se află polonezul Robert Lewandowski. Polonezul a ajuns la un total de 75 de goluri, după ce a reuşit o dublă pentru Bayern Munchen, marţi seara, pe terenul formaţiei FC Barcelona (3-0).

Rezultatele înregistrate marţi seară, în etapa 1 din faza grupelor Ligii Campionilor:

Grupa E: FC Barcelona – Bayern Munchen 0-3, Dinamo Kiev – Benfica Lisabona 0-0.
Clasament: 1. Bayern 3 puncte (golaveraj 3-0), 2. Benfica 1 (0-0), 3. Dinamo Kiev 1 (0-0), 4. Barcelona 0 (0-3).

Grupa F: Young Boys Berna – Manchester United 2-1, Villarreal – Atalanta 2-2.
Clasament: 1. Young Boys 3 (2-1), 2. Atalanta 1 (2-2), 3. Villarreal 1 (2-2), 4. Manchester Utd. 0 (1-2).

Grupa G: Sevilla – Salzburg 1-1, Lille – Wolfsburg 0-0.
Clasament: 1. Salzburg 1 (1-1), 2. Sevilla 1 (1-1), 3. Lille 1 (0-0), 4. Wolfsburg 1 (0-0).

Grupa H: Malmo – Juventus 0-3, Chelsea – Zenit Sankt Petersburg 1-0.
Clasament: 1. Juventus 3 (3-0), 2. Chelsea 3 (1-0), 3. Zenit 0 (0-1), 4. Malmo 0 (0-3).