12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Campioana CFR, victorie pe final de meci la Clinceni

Liga 1 / Campioana CFR, victorie pe final de meci la Clinceni

Campioana CFR Cluj a învins-o cu emoţii pe Academica Clinceni, cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seară, în deplasare, la Călăraşi. Partida a contat pentru etapa a doua din noul sezon al Ligii 1.

Oaspeţii au marcat două goluri asemănătoare, cu centrări de pe partea dreaptă furnizate de Adrian Păun şi Ciprian Deac şi reluări la colţul lung reuşite fără marcaj de Claudiu Petrila (61), respectiv Iasmin Latovlevici (87). Academica a înscris în min. 69, din penalty, prin argentinianul Juan Bautista Cascini.

Clinceni: A. Păun – Fl. Achim, Bilali, Patriche Nechita – Cascini, Moulin – Cioiu, Vanzo, Kazlauskas – Vellios. Antrenor: Ilie Poenaru.

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Cestor, Bouhenna, Latovlevici – Tahiri, J. Rodriguez, C. Deac – Petrila, Debeljuh, A. Păun. Antrenor: Marius Şumudică.

Tot în etapa a doua, UTA s-a impus pe terenul celor de la FC Argeş cu scorul de 1-0, după reuşita lui Dangubic, din minutul 4. De asemenea, Rapid s-a impus la Mioveni cu 2-0, prin golurile marcate de Grigore (42) şi Bălan (55), în timp ce sâmbătă Botoşani a trecut la limită de FC Voluntari, scor 1-0. Mihai Roman a marcat unicul gol al meciului în minutul 70.

Liga 1 – etapa 2:

Vineri, 23 iulie: FC Argeş – UTA Arad 0-1, Mioveni – Rapid 0-2;
Sâmbătă, 24 iulie: FC Voluntari – FC Botoşani 0-1, Clinceni – CFR Cluj 1-2;
Duminică, 25 iulie – ora 18.30: Farul Constanţa – Gaz Metan, ora 21.30: FCSB – Universitatea Craiova;
Luni, 26 iulie – ora 18.30: Chindia – Sepsi, ora 21.30: FCU Craiova – Dinamo.

Clasament:

1. Rapid 6 puncte (golaveraj 3:0), 2. CFR Cluj 6 (5:3), 3. UTA Arad 4 (1:0), 4. FC Botoşani 3 (1:0), 5. Sepsi 3 (2:0), 6. Dinamo 3 (2:0), 7. Gaz Metan 3 (1:0), 8. Universitatea Craiova 3 (1:0), 9. Farul Constanţa 1 (0:0), 10. FCSB 1 (0:0), 11. FCU Craiova 0 (2:2), 12. Chindia 0 (0:1), 13. FC Voluntari 0 (2:4), 14. FC Argeş 0 (0:2), 15. Clinceni 0 (1:4), 16. Mioveni 0 (0:3).

Citeşte şi: Alexandru Cicâldău este noul jucător al lui Galatasaray! Vezi toate detaliile mutării!