12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2020 / Ucraina a dat lovitura cu Suedia în minutul 120 și merge în sferturi

Ucraina este ultima formație calificată în sferturile de finală ale Campionatului European! Fotbaliștii lui Shevchenko au câștigat cu 2-1 după o partidă în care a fost 1-1 în timpul regulamentar și 1-0 în cele 30 de minute suplimentare. Meciul s-a jucat pe „Hampden Park“ din Glasgow.

Partida a fost una destul de animat, cu două goluri și trei bare. Pe lângă toate astea, cele două formații au încercat să-și surprindă adversara atât pe contraatac, cât și pe pozițional, însă, de cele mai multe ori, fără rezultat. Prima repriză a fost cea care a adus golurile. Zinchenko a deschis scorul pentru ucrainieni în minutul 27, iar Forsberg a restabilit egalitatea în minutul 43, cu a patra sa reușită de la acest turneu final. Din acel moment meciul a înghețat, nicio formație nu a mai riscat, iar la capătul primelor 90 de minute scorul era egal, 1-1.

În cele două reprize suplimentare, pe lângă eliminarea lui Danielson (98) de la suedezi, nu s-a întâmplat nimic deosebit până în minutul 120. Acela a fost momentul decisiv al meciului, pentru că Dovbyk, atacantul lui Dnipro, care a fost selecționat in extremis pentru EURO, a reușit golul izbăvitor cu o lovitură de cap perfectă. S-a încheiat 2-1, iar Ucraina s-a calificat în premieră în sferturile unui European.

Suedia: Olsen – Lusting (83, Krafth), Lindelof, Danielson, Augustinsson (83, Bengtsson) – Larsson (97, Claesson), Ekdal, Olssol (101, Helander), Forsberg – Kulusevski (97, Quaison), Isak (97, Berg). Selecționer: Janne Andersson.

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Kryvstov, Matviyenko – Stepanenko (94, Makarenko), Sydorchuk (118, Bezus), Zinchenko – Yarmolenko (106, Dovbyk), Yaremchuk (91, Besedin; 101, Tsygankov), Shaparenko (61, Malinovsky). Selecționer: Andriy Shevchenko.

În sferturi, .Ucrainase va duela cu Anglia, formația care a eliminat astăzi naționala Germaniei după o victorie cu 2-0.

Rezultatele meciurilor din optimile de finală:

26 iunie: Țara Galilor – Danemarca 0-4, Italia – Austria 2-1;
27 iunie: Olanda – Cehia 0-2, Belgia – Portugalia 1-0;
28 iunie: Croația – Spania 3-5, Franța – Elveția 7-8;
29 iunie: Anglia – Germania 2-0, Suedia – Ucraina 1-2.

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie:
Sfert 1: Elveția – Spania (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Belgia – Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie:
Sfert 3: Danemarca – Cehia (19:00, Baku)
Sfert 4: Ucraina – Anglia (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi, 6 iulie:
Semifinala 1: câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2 (22:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie:
Semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, London)