14.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2020 / Anglia a învins meritat Germania și s-a calificat în sferturi

EURO 2020 / Anglia a învins meritat Germania și s-a calificat în sferturi

Jocul modest al Germaniei prezentat în Grupa cu Portugalia, Franța și Ungaria s-a concretizat în duelul cu Anglia, din optimile EURO 2020. Formația lui Joachim Löw nu a arătat mai nimic pe „Wembley“, în fața unei echipe gazde care a avut un singur gând, și anume să nu se deschidă prea mult. La finalul celor 90 de minute, Anglia s-a impus în fața Germaniei cu scorul de 2-0 și astfel a acces în sferturile turneului final.

Cele două goluri ale meciului au fost reușite de către Sterling (75) și Kane (86). Menționăm, totodată, că naționala Angliei rămâne fără gol primit la acest European după patru meciuri disputate.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Rice, Phillips, Shaw – Saka (69, Grealish), Sterling – Kane. Selecționer: Gareth Southgate.

Germania: Neuer – Ginter, Hummels, Rüdiger – Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens – Havertz, Müller (90+1, Musiala) – Werner (68, Gnabry). Selecționer: Joachim Löw.

Calificată în sferturi, Anglia va lupta pentru un loc în semifinalele de la Euro 2020 cu învingătoarea partidei dintre Suedia şi Ucraina.

Programul meciurilor din optimile de finală:

26 iunie: Țara Galilor – Danemarca 0-4, Italia – Austria 2-1;
27 iunie: Olanda – Cehia 0-2, Belgia – Portugalia 1-0;
28 iunie: Croația – Spania 3-5, Franța – Elveția 7-8;
29 iunie: Anglia – Germania 2-0, ora 22.00: Suedia – Ucraina.

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie:
Sfert 1: Elveția – Spania (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Belgia – Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie:
Sfert 3: Danemarca – Cehia (19:00, Baku)
Sfert 4: câştigătoarea optimii 8 – câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi, 6 iulie:
Semifinala 1: câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2 (22:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie:
Semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, London)