5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Olanda - Cehia 0-2. Holes și Schick s-au autodepășit

Euro 2020 / Olanda – Cehia 0-2. Holes și Schick s-au autodepășit

Olanda a produs surpriza neplăcută din faza optimilor de finală de la Euro 2020, fiind eliminată de Cehia în jocul susținut duminică seară, pe „Puskas Arena“ din Budapesta. A fost 2-0 pentru elevii lui Jaroslav Silhavy, care au practicat un joc bun de apărare și eficient în plan ofensiv.

Evoluția olandezilor a fost mult mai slabă comparativ cu prestațiile din faza grupelor. Dar la eșecul suferit a contribuit din plin și eliminarea lui Matthijs de Ligt. Fotbalistul de 21 de ani, legitimat la Juventus Torino, a văzut direct cartonașul roșu în minutul 55, pentru un henț intenționat.

Cehii au deschis scorul prin Tomas Holes, care a reluat cu capul imparabil de la 5 metri, după un corner executat de pe dreapta și un assist al lui Kalas (’68, 0-1).

Olandezii au căutat cu disperare golul egalizator, dar cei care au înscris au fost tot cehii. Holes a scăpat pe contraatac, a pătruns în careu pe stânga și a pasat înapoi, la întâlnire, pentru Patrik Schick, care șutat de la 10 metri lângă bara din stânga (’80, 0-2).

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, de Vrij, de Ligt, Blind (’81, Timber), van Aanholt (’81, Berghuis) – de Roon (’73, Weghorst), Wijnaldum, de Jong – Depay, Malen (’57, Promes). Selecționer: Frank de Boer.

Cehia: Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek – Holes (’85, Kral), Soucek – Masopust (’79, Jankto), Barak (’90+2, Sadilek), Sevcik (’85, Hlozek) – Schick (’90+2, Krmencik). Selecționer: Jaroslav Silhavy.

Cartonașe galbene: Dumfries ’46, de Jong ’84 / Coufal ’56.
Cartonaș roșu: de Ligt ’55.
A arbitrat: S. Karasev (Rusia).

Calificată în sferturile de finală, Cehia va lupta pentru un loc în semifinale cu Danemarca. Meciul este programat sâmbătă, 3 iulie, de la ora 19.00, la Baku.

Programul meciurilor din optimile de finală:

26 iunie: Țara Galilor – Danemarca 0-4, Italia – Austria 2-1;
27 iunie: Olanda – Cehia 0-2, ora 22.00: Belgia – Portugalia;
28 iunie – ora 19.00: Croația – Spania, ora 22.00: Franța – Elveția;
29 iunie – ora 19.00: Anglia – Germania, ora 22.00: Suedia – Ucraina.

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie:
Sfert 1: câştigătoarea optimii 6 – câştigătoarea optimii 5 (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: câştigătoarea optimii 4 – câştigătoarea optimii 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie:
Sfert 3: câştigătoarea optimii 1 – câştigătoarea optimii 3 (19:00, Baku)
Sfert 4: câştigătoarea optimii 8 – câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi, 6 iulie:
Semifinala 1: câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2 (22:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie:
Semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, London)