5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalCopa America / Argentina şi Chile, calificate în sferturile de finală

Copa America / Argentina şi Chile, calificate în sferturile de finală

-

Selecţionatele statelor Argentina şi Chile s-au calificat în sferturile de finală ale turneului Copa America după rezultatele înregistrate marţi, la primele ore, în etapa a treia din Grupa A.

Argentina a reuşit să se impună la limită, scor 1-0, în faţa selecţionatei Paraguayului. Golul de pe stadionul „Mane Garrinchia“ din Brasilia a fost marcat de Alejandro Gomez (’10).

Starul şi căpitanul echipei „albiceleste“, Lionel Messi, a disputat cu această ocazie al 147-lea meci în tricoul naţionalei ţării sale. El a egalat recordul de selecţii deţinut de Javier Mascherano, fostul său coleg de la FC Barcelona.

Argentina: Emiliano Martínez – Nahuel Molina Lucero, Cristian Romero, German Pezzella, Nicolas Tagliafico – Leandro Paredes (’80, Nicolas Domínguez), Angel Di María (’80. Angel Correa), Lionel Messi, Alejandro Gomez (’71, Rodrigo De Paul) – Sergio Aguero (’58, Joaquín Correa). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Paraguay: Antony Silva – Alberto Espíndola, Gustavo Gomez, Junior Alonso, Santiago Arzamendia – Robert Piris da Motta (’81, Richard Sanchez), Andres Cubas (’65, Angel Cardozo Lucena) – Alejandro Romero Gamarra (’65, Oscar Romero), Miguel Almiron, Angel Romero (’86, Carlos Gonzalez) – Gabriel Avalos (’87, Braian Samudio). Selecţioner: Eduardo Berizzo.

Chile a remizat cu Uruguay

În celălalt meci al Grupei A, disputat pe „Arena Pantanal“ din Cuiaba, reprezentativa statului Chile şi-a asigurat la rândul său biletul pentru sferturile de finală, în urma remizei, scor 1-1, înregistrate în compania Uruguayului.

Chilienii au deschis scorul în minutul 26, prin Eduardo Varga.
„Celeştii“ au restabilit egalitatea în repriza secundă, în urma unui autogol al lui Arturo Vidal (’66).

Uruguay: Fernando Muslera – Giovanni Gonzalez (’46, Martín Caceres), Jose María Gimenez, Diego Godín, Matías Vina (’85, Jonathan Rodríguez) – Nicolas de la Cruz (’46, Nahitan Nandez), Federico Valverde, Matías Vecino (’80, Lucas Torreira), Giorgian de Arrascaeta (’60, Facundo Torres) – Luis Suarez, Edinson Cavani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Chile: Claudio Bravo – Guillermo Maripan (’38, Enzo Roco), Gary Medel, Francisco Sierralta – Mauricio Isla, Erik Pulgar, Charles Aranguiz, Eugenio Mena – Arturo Vidal (’67, Tomas Alarcon) – Eduardo Vargas (’56, Jean Meneses), Ben Brereton Díaz (’67, Luciano Arriagada). Selecţioner: Martín Lasarte.

Grupa A

Etapa 3: Uruguay – Chile 1-1, Argentina – Paraguay 1-0. Bolivia a stat.
Clasament: 1. Argentina 7 puncte (golaveraj 3-1), 2. Chile 5 (3-2), 3. Paraguay 3 (3-2), 4. Uruguay 1 (1-2), 5. Bolivia 0 (1-4).
Etapa viitoare (25 iunie): Bolivia – Uruguay (00.00), Chile – Paraguay (03.00). Argentina va sta.

Citeşte şi: Euro 2020 / Danemarca și Belgia, reprezentantele Grupei B în faza optimilor