8.1 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Danemarca și Belgia, reprezentantele Grupei B în faza optimilor

Euro 2020 / Danemarca și Belgia, reprezentantele Grupei B în faza optimilor

Danemarca și Belgia au câștigat partidele de luni seară, din etapa a treia a Grupei B și s-au calificat în optimile de finală ale Campionatului European 2020.

Pe „Parken Stadium“ din Copenhaga, Danemarca a făcut un meci bun contra Rusiei și s-a impus cu scorul de 4-1, rezultat care i-a adus calificarea în optimile turneului final. Golurile învingătorilor au fost marcate de Damstagaard (’38), Poulsen (’59), Christensen (’79) și Maehle (’82). Din tabăra rusă a înscris Dzyula dintr-un penalti ușor acordat (’70).

Rusia: Safonov – Diveyev, Dzhikiya, Kudriyashov (’67, Karavaev) – Fernandes, Ozdoev (’61, Zhemaletdinov), Zobnin, Kuzyayev (’67, Mukhin) – Miranchuk (’61, Sobolev), Goloviv – Dzyuba. Selecționer: S. Cherchesov.

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass (’60, Stryger), Hojbjerg, Delaney (’86, Jensen), Maehle – Brathwaite (’85, Cornelius), Poulsen (’60, Dolberg), Damsgaard (’72, Norgaard). Selecționer: K. Hjulmand.

Belgia s-a descătușat în repriza secundă

În celălalt meci al serii, disputat pe stadionul „Gazprom“ din Saint Petersburg, Belgia s-a impus cu 2-0 în fața Finlandei. Golurile au fost marcate în repriza secundă, de Hradecky (’74 – autogol) și Lukaku (’81). Acesta din urmă a mai scuturat plasa adversarilor o dată, în minutul 65, dar golul a fost anulat pe motiv de offside, după analiza VAR.

Finlanda: Hradecky – Raitala, Toivio, Arajuuri, O’Shaughnessy, Uronen (’70, Alho) – Lod (’90+2, Forss), Sparv (’59, Schuller), Kamara – Pohjanpalo (’70, Kauko), Pukki (’90+2, Jensen). Selecționer: M. Kanerva.

Belgia: Courtois – Boyata, Denayer, Vermaelen – Trossard (’76, Meunier), De Bruyne (’90+1, Vanakken), Witsel, Chadli – Doku (’76, Batshuayi), Lukaku (’84, Benteke), E. Hazard. Selecționer: R. Martinez.

Clasament final Grupa B: 1. Belgia 9 puncte (golaveraj 7-1), 2. Danemarca 3 (5-4), 3. Finlanda 3 (1-3), 4. Rusia 3 (2-7).