12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2020 / Turcia i-a rezistat doar o repriză Italiei

EURO 2020 / Turcia i-a rezistat doar o repriză Italiei

Naționala Italiei a debutat cu o victorie categorică la EURO 2020. „Squadra Azzurra“ s-a impus cu scor 3-0, pe „Stadio Olimpico“ (23.309 spectatori) din Roma, în fața Turciei. Partida a contat pentru grupa A și a „deschis“ turneul final.

Golurile italienilor au fost marcate în repriza secundă. Primul a fost un autogol al lui Demirel, după o centrare în forță venită din dreapta, de la Berardi (’53). Celelalte reușite au fost semnate de Immobile (’66) și Insigne (’79).

Turcia: Cakir – Celik, Demirel, Soyuncu, Meras – Yokuslu (’65, Kahveci) – Karaman (’76, Dervisoglu), Tufan (’64, Ayhan), Yazici (’46, Under), Calhanoglu – Yilmaz. Selecționer: S. Gunes.

Italia: Donnarumma – Florenzi (’46, Di Lorenzo), Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli (’75, Cristante) – Berardi (’85, Bernadeschi), Immobile (’81, Belotti), Insigne (’81, Chiesa). Selecționer: R. Mancini.

Cartonașe galbene: Soyunku ’88, Dervisoglu ’90.

A arbitrat: D. Makkellie (Olanda).

Grupa A

Etapa 1 – vineri, 11 iunie: Turcia – Italia 0-3; sâmbătă, 12 iunie – ora 16.00: Țara Galilor – Elveția (Baku).

Clasament: 1. Italia 3 puncte (golaveraj 3-0), 2. Țara Galilor 0, 3. Elveția 0, 4. Turcia 0 (0-3).

Sâmbătă, 12 iunie se joacă și meciurile din Grupa B, după cum urmează: ora 19.00: Danemarca – Finlanda (Copenhaga), ora 22.00: Belgia – Rusia (Sankt Petersburg).