16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAtletico Madrid, pentru a 11-a oară campioană a Spaniei

Atletico Madrid, pentru a 11-a oară campioană a Spaniei

Atletico Madrid a cucerit al 11-lea titlu de campioană a Spaniei din istoria sa, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Valladolid, sâmbătă, în etapa a 38-a (ultima) a actualei ediţii din LaLiga.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Oscar Plano (18), însă Atletico a întors rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor marcate de Angel Coreea (57) şi Luis Suarez (67). În urma rezultatului, Valladolid a retrogradat în Sugunda Division.

Atletico Madrid, care cucerise precedentul său titlu în 2014, a încheiat sezonul cu un avans de două puncte faţă de ocupanta locului secund, Real Madrid, care s-a impus la rândul ei, cu 2-1 pe teren propriu, în faţa formaţiei Villarreal. Golurile madrilenilor au fost marcate în finalul jocului de Karim Benzema (87) şi Luka Modric (90+2), după ce oaspeţii reuşiseră deschiderea scorului în prima repriză, prin Yeremy Pinto (20).

FC Barcelona, ieşită din cursa pentru titlu săptămâna trecută, s-a impus la limită în faţa formaţiei Eibar (1-0), fără căpitanul Lionel Messi, printr-un gol marcat de Antoine Griezmann, în minutul 81.

LaLiga – etapa 38 (ultima):

Vineri, 21 mai: Levante – Cadiz 2-2;
Sâmbătă, 22 mai: Huesca – Valencia 0-0, Elche – Athletic Bilbao 2-0, Celta Vigo – Betis Sevilla 2-3, Real Madrid – Villarreal 2-1, Valladolid – Atletico Madrid 1-2, Osasuna – Real Sociedad 0-1, Eibar – FC Barcelona 0-1.
Duminică, 23 mai – ora 19.30: Granada – Getafe, ora 22.00: FC Sevilla – Deportivo Alaves.