17 C
Știri de ultima orăSportFotbalCristiano Ronaldo a marcat al 100-lea său gol în tricoul echipei Juventus Torino

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 100-lea său gol în toate competiţiile pentru Juventus Torino, informează Agerpres. El a contribuit astfel la victoria obţinută în deplasare, cu scorul de 3-1, în faţa formaţia Sassuolo. Disputa de miercuri seară a contat pentru etapa 36 din Serie A.

Juve a deschis scorul prin francezul Adrien Rabiot (’28). Ronaldo a dublat avantajul „Bătrânei Doamne“ în finalul primei reprize (’45). După pauză, gazdele au redus din handicap prin Giacomo Raspadori (’59). Rezultatul final l-a stabilit argentinianul Paulo Dybala în minutul 66.

De menţionat faptul că portarul Gianluigi Buffon a apărat o lovitură de la 11 metri, executată de Domenico Berardi (’16). El şi-a anunţat plecarea de la Juventus la finalul sezonului.

Fundaşul Vlad Chiricheş a început meciul pe banca de rezerve a lui Sassuolo. El a fost introdus în teren în minutul 56, în locul lui Toljan. Radu Drăguşin nu a făcut parte din lotul lui Juventus la acest joc.

Ionuţ Radu şi Ştefan Radu – titulari, Mihăilă şi Man – accidentaţi

Portarul Ionuţ Radu a disputat miercuri primul său meci ca titular la Inter Milano. Noua campioană a Italiei s-a impus pe teren propriu, cu 3-1, în faţa formaţiei AS Roma. Golurile învingătorilor au fost marcate de Marcelo Brozovic (’11), Matias Vecino (’20) şi Romelu Lukaku (’90). Pentru oaspeţi a punctat Henrih Mhitarian (’31).

Lazio Roma, cu fundaşul Ştefan Radu printre titulari, a obţinut victoria în extremis în faţa formaţiei Parma, deja retrogradată. Golul care a făcut diferenţa a fost marcat în prelungirile reprizei secunde de atacantul Ciro Immobile (’90+5).
Dennis Man şi Valentin Mihăilă, ambii accidentaţi, nu au făcut parte din lotul Parmei la partida de pe „Stadio Olimpico“. Ştefan Radu a fost înlocuit în repriza secundă (’57).

AC Milan a realizat scorul etapei, marcând de şapte ori pe terenul formaţiei Torino FC. Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la „rossoneri“.

Serie A, etapa 36

Marţi, 11 mai:
SSC Napoli – Udinese 5-1
Au marcat: Zielinski (’28), Fabian (’31), Lozano (’56), Di Lorenzo (’66), Insigne (’90+1) / Okaka (’41).

Miercuri, 12 mai:
Cagliari – Fiorentina 0-0
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost titular la Cagliari şi a rămas pe teren până în minutul 70, când a fost înlocuit.

Torino FC – AC Milan 0-7
Au marcat: Theo Hernandez (’19, ’62), Kessie (’26 – penalti), Brahim Diaz (’50), Rebic (’67, ’72, ’79).

Atalanta Bergamo – Benevento 2-0
Au marcat: Muriel (’22), Pasalic (’67).

Sampdoria Genova – Spezia 2-2
Au marcat: Verre (’32), Keita Balde (’80) / Pobega (’15, ’73).

Inter Milano – AS Roma 3-0
Au marcat: Brozovic (’11), Vecino (’20), Romelu Lukaku (’90) / Mhitarian (’31).

Bologna – Genoa 0-2
Au marcat: Zappacosta (’13), Scamacca (’61 – penalti).

Sassuolo – Juventus Torino 1-3
Au marcat: Raspadori (’59) / Rabiot (’28), Cristiano Ronaldo (’45), Dybala (’66).

Lazio Roma – Parma 1-0
A marcat: Immobile (’90+5).

Joi, 13 mai: – ora 21.45: Crotone – Hellas Verona.

Clasament:

Citeşte şi: Marinos Ouzounidis: „Am acces în finală, dar contează doar dacă o câștigăm“