7.8 C
duminică, 24 octombrie, 2021
Știri de ultima orăSportFotbalCupa României / Astra Giurgiu este prima finalistă! Dinamo a pierdut la penaltiuri

Astra este prima echipă calificată în finala Cupei României, ediția 2020-2021! Gruparea din Giurgiu a eliminat-o pe Dinamo București în semifinalele competiției cu scorul general de 6-5. În tur, pe stadionul „Marin Anastasovic“, astralii s-au impus cu 1-0. Marți seară, în retur, în „Groapă“, Astra a câștigat după loviturile de departajare.

În timpul regulamentar scorul a fost favorabil echipei Dinamo, 1-0, cu un gol marcat de Radu în minutul 89. Cele două reprize suplimentare nu au adus nimic nou, astfel că s-a trecut la penaltiuri, unde Astra s-a impus cu 5-4.
Pentru învingători au marcat: Krpic, Wuthrich, Canadjija, Jovanovic și Raspopovic, în timp ce V. Gheorghe a ratat.
La rândul său, Dinamo a punctat prin Albentosa, Fabbrini, Anton și Ricardo Grigore. Au ratat Mihaiu și Nepomuceno.

Dinamo: Mihai – Puljic, Albentosa, Grigore – Sorescu (’75, Blejdea), Gol (’85, Nepomuceno), Anton, Fabbrini, Filip (’62, A. Radu) – Morsay (’62, Mihaiu), Nemec (’105, Bejan). Antrenor: Dusan Uhrin.

Astra: Popa – David Bruno (’91, Raspopovic), Găman (’91, I. Jovanovic), Graovac, Lamanje – Boe-Kane, Canadjija – Merloi (’80, Stahl), Răduț (’74, Wuthrich), Gheorghe – Montini (’80, Krpic). Antrenor: Ionuț Badea.

Cartonașe galbene: Morsay ’32, Grigore ’42, Nemec ’47 / M. Popa ’45, V. Gheorghe ’83, Găman ’86, Stahl ’105+1.

A arbitrat: Cătălin Popa.

Cealaltă finalistă a Cupei României o vom afla mâine, de la ora 20.30, când Universitatea Craiova o va întâlni, la Târgu Jiu, pe Viitorul Pandurii. În tur, Știința s-a impus cu 3-0 pe stadionul „Ion Oblemenco“.