24.5 C
Știri de ultima orăSportFotbal„U“ Craiova – FC Botoșani 2-3 / Prea mulţi nervi, prea multe greşeli!

„U“ Craiova – FC Botoșani 2-3 / Prea mulţi nervi, prea multe greşeli!

Universitatea Craiova a suferit cea de-a treia înfrângere consecutivă din play-off! Gruparea din Bănie a pierdut, scor 2-3, partida susținută duminică, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în fața formației FC Botoșani. Confruntarea a contat pentru etapa 7 din play-off-ul Ligii 1 şi a fost una încinsă, cu cartonaşe galbene şi roşii, cu goluri şi cu prea mulţi nervi.

Prima repriză a fost „nebună“

Moldovenii au deschis scorul în minutul 9, când Al Mawas a împins mingea în plasă de la 5 metri, după o pasă din dreapta a lui Alex Caia (0-1). Sirianul a marcat dintr-o poziție de offside, nesemnalizată!

Alb-albaștrii au solicitat o lovitură de la 11 metri, după un fault al portarului la Câmpanu. Faza a adus însă un galben pentru Nistor, pentru vociferări (’18).

Știința a reușit egalarea în urma unui penalti clar, după un fault al lui Braun asupra lui Baiaram. Lovitura de la punctul cu var și-a asumat-o Dan Nistor, și bine a făcut, pentru că a pus mingea la „păianjen” (’25, 1-1).

În minutul 39 jocul a fost oprit, deoarece în tribune s-a iscat un conflict între Silvian Cristescu, unul dintre oficialii Craiovei, și rezervele Botoșaniului. Totul a pornit de la unele ieșiri nervoase ale lui Marius Croitoru. Partida a fost reluată după 3 minute.

Universitatea Craiova a rămas și ea în 10 oameni, după ce Bogdan Vătăjelu a primit al doilea galben.

Până în pauză, surpriză: FC Botoșani a reintrat în avantaj! A fost o lovitură liberă, executată spre interior de Jonathan Rodriguez, Pigliacelli a ieșit prost, iar Andrei Chindriș a reluat cu capul de la 6 metri (’45+3, 1-2).

Ivan a reanimat partida

La reluare, Universitatea Craiova a început în atac şi a reuşit să egaleze prin Andrei Ivan, cu o lovitură frumoasă de cap, după o centrare a lui Nistor (’57, 2-2).

După o mulţime de atacuri rămase fără golul mult dorit, gruparea din Bănie a mai încasat o lovitură: Bancu a fost eliminat după o ieşire nervoasă. Finalul a fost palpitant pentru suporterii Ştiinţei, mai ales pentru că linia de apărare a fost una improvizată.

Papa a trimis punctele în Moldova

Moldovenii au reuşit să dea lovitura în minutul 87, când Enriko Papa a reluat o centrare venită din dreapta, stabilind rezultatul final (2-3).

„U“ Craiova: Mirko Pigliacelli – Bogdan Vătăjelu, Mihai Bălașa (’71, Alex Tudorie), Marius Constantin, Nicușor Bancu – Alex Mateiu, Dan Nistor (’62, Reagy Ofosu) – George Câmpanu (’46, Mihai Căpățînă), Alex Cicâldău, Ștefan Baiaram (’70, Vladimir Screciu) – Andrei Ivan.
Rezerve neutilizate: Laurențiu Popescu – Stephane Acka, Ovidiu Bic, Matteo Fedele, Ivan Mamut.
Antrenor: Marinos Ouzounidis.

FC Botoșani: Hidajet Hankic – Christopher Braun, Andrei Chindriș, Ulrich Meleke, Alex Țigănașu – Eduard Florescu, Jonathan Rodriguez, Hervin Ongenda (’76, Enriko Papa) – Andrei Tîrcoveanu (’76, Alin Şeroni), Alex Caia (’21, Realdo Fili; ’46, Andrei Patache), Mahmoud Al Mawas (’89, Mihai Roman).
Rezerve neutilizate: Eduard Pap – Adrian Moescu, Marian Târșă, Sekou Camara.
Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonașe galbene: Vătăjelu ’17, ’45+1, Nistor ’18, / Croitoru ‘4, Țigănașu ’17, ’37, Braun ’24, Tîrcoveanu ’35, Florescu ’59, Rodriguez ’83, Al Mawas ’87.

Cartonașe roșii: Vătăjelu ’45+1, Bancu ’83 / Țigănașu ’37.

Au arbitrat: Marian Barbu – George Neacșu, Imre Bucsi; Florin Andrei.

Observatori: Dan Potocianu, Andrei Ioniță.

În etapa viitoare, Universitatea Craiova va evolua tot în Bănie. Alb-albaștrii o întâlnesc pe CFR Cluj, sâmbătă, 15 mai, de la ora 21.30, pe stadionul „Ion Oblemenco“.

Liga 1 / play-off, etapa 7:

Duminică, 9 maiUniversitatea Craiova – FC Botoșani 2-3.
Luni, 10 mai
 – ora 19.00: CFR Cluj – Sepsi, ora 21.30: FCSB – Academica Clinceni.

Clasament: 1. CFR Cluj 45 puncte (golaveraj 9-3), 2. FCSB 43 (9-7), 3. Universitatea Craiova 37 (7-8), 4. Sepsi 33 (6-4), 5. FC Botoşani 31 (10-12), 6. Academica Clinceni 25 (2-9).

Liga 1 / play-out, etapa 7:

Sâmbătă, 8 mai: Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 2-1, Dinamo – Hermannstadt 2-0.
Duminică, 9 mai
: UTA Arad – Poli Iași 1-2, FC Viitorul – FC Argeş 1-0.
 – ora 16.45: FC Voluntari – Chindia Târgoviște.

Clasament: 1. Chindia 34 (7-1), 2. Argeş 31 (9-4), 3. Mediaş 29 (11-7), 4. UTA 28 (6-9), 5. Dinamo 27 (9-7), 6. Viitorul 26 (6-7), 7. Astra 24 (6-8), 8. Voluntari 23 (3-7), 9. Iaşi 20 (5-10), 10. Hermannstadt 20 (4-9).