15.3 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalParis Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei

Starul Kylian Mbappe a reuşit o dublă pentru Paris Saint-Germain în victoria obţinută pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Lille OSC, sinonimă cu calificarea în sferturile de finală ale Cupei Franţei.
Argentinianul Mauro Icardi a deschis scorul în minutul 9 al partidei de pe „Parc des Princes”. Gazdele şi-au majorat avantajul în finalul primei reprize, prin Mbappe, care a transformat un penalti (’41). Mbappe a stabilit apoi rezultatul final al întâlnirii (’90+3), permiţându-i lui PSG să obţină o victorie categorică în faţa liderului din Ligue 1.

Keylor Navas s-a remarcat din nou

De menţionat că şi Lille a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în repriza secundă, dar Yusuf Yazici nu a reuşit să-l învingă pe portarul Keylor Navas (’78). Acesta a fost al doilea penalty consecutiv apărat de goalkeeper-ul costarican, informează Agerpres. Primul a fost săptămâna trecută, când a blocat şutul lui Lionel Messi, căpitanul Barcelonei, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

PSG: Navas – Dagba (’46, Florenzi), Marquinhos, Diallo, Kurzawa – Paredes, Gueye (’69, Danilo), Rafinha (’69, Verratii) – Di Maria, Icardi (’39, Mbappe), Kean (’79, Draxler).

Lille: Maignan – Celik (’74, Pied), Djalo, Botman, Bradaric – Weah (’62, Bamba), Xeka (’62, Andre), Soumare, Luiz Araujo (’74, Ikone) – Yilmaz (’46, J. David), Yazici.

PSG ocupă locul secund în campionatul Franţei, la trei puncte distanţă de Lille.

Meciul dintre PSG (deţinătoarea trofeului) şi Lille a fost primul din faza optimilor de finală ale Cupei Franţei. Celelalte jocuri se vor disputa după următorul program:
6 aprilie: AS Monaco (D1) – FC Metz (D1),
7 aprilie: GFA Rumilly Vallieres (D4) – Le Puy Foot 43 (D4), CS Sedan (D4) – Angers SCO (D1), Saumur (D5) – FC Toulouse (D2), Canet Roussillon (D4) – US Boulogne (D3), Chateaubriant Voltigeurs (D4) – Montpellier HSC (D1), Red Star FC (D3) – Olympique Lyon (D1).