9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBayern Munchen n-a avut emoţii cu Lazio şi a acces în sferturile Ligii Campionilor

Bayern Munchen s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a eliminat-o pe Lazio Roma, cu 6-2 la „general”, în optimi. După victoria cu 4-1 de pe „Stadio Olimpico”, bavarezii au evoluat ceva mai relaxaţi în returul de miercuri seară, de pe teren propriu, şi s-au impus cu doar 2-1.

Bayern, deţinătoarea trofeului, a marcat prin de Robert Lewandowski (’33 – penalty) şi Eric Maxim Choupo-Moting (’73). Pentru italieni a înscris Marco Parolo (’82).

Meciul a fost arbitrat de românul Istvan Kovacs, ajutat la cele două linii de conaţionalii Vasile Florin Marinescu şi Ovidiu Artene, respectiv „rezerva” Ovidiu Haţegan.

Bayern: Nuebel – Pavard, J. Boateng (’46, Suele), Alaba, Lucas Hernandez – Leroy Sane, Thomas Muller (’71, Musiala), Kimmich (’77, Javi Martinez), Goretzka (’64, Alphonso Davies), Gnabry – Lewandowski (’71, Choupo Moting). Antrenor: Hans-Dieter Flick.

Lazio: Pepe Reina – Marusic, Acerbi, Ştefan Radu – Lazzari (’57, Parolo), Milinkovic-Savic, Escalante (’84, Akpa Akpro), Luis Alberto (’75, Cataldi), Fares (’46, Lulic) – Joaquin Correa, Muriqi (’56, Andreas Pereira). Antrenor: Simone Inzaghi.

Bayern a atins pentru a 19-a oară sferturile de finală ale competiţiei şi pentru a noua oară în ultimele zece sezoane.
Bayern este a doua echipă germană calificată în sferturi, după Borussia Dortmund. Italia nu va avea nicio reprezentantă în această fază.

Lewandowski şi-a consolidat poziţia a treia în ierarhia all-time a golgheterilor

Robert Lewandowski, marcator în poarta formaţiei Lazio Roma, şi-a consolidat astfel poziţia a treia în ierarhia all-time a marcatorilor din Liga Campionilor. Internaţionalul polonez are acum 73 de goluri înscrise în Champions League, notează Agerpres. Este depăşit doar de portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus Torino / 134 goluri) şi de argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona / 120 goluri).

Atacantul lui Bayern are un avans de trei goluri faţă de francezul Karim Benzema (Real Madrid / 70 goluri), care a punctat la rândul său pentru a cincea oară în acest sezon, marţi, în jocul cu Atalanta Bergamo (3-1).

Ierarhia golgheterilor actualei ediţii a Ligii Campionilor este dominată de norvegianul Erling Haaland (Borussia Dortmund), cu 10 reuşite.

Citeşte şi: Chelsea Londra îşi vede de drum în Liga Campionilor