12.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Real Madrid a acces în sferturi fără probleme

Liga Campionilor / Real Madrid a acces în sferturi fără probleme

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în detrimentul formaţiei Atalanta Bergamo. Campioana Spaniei s-a impus cu scorul de 3-1, marţi seara, pe stadionul „Alfredo Di Stefano” din Madrid, în manşa secundă a optimilor. Real, deţinătoarea celor mai multe trofee ale Ligii Campionilor (13), câştigase şi la Bergamo, cu 1-0.

„Galacticii” au deschis scorul prin Benzema, după un assist al lui Luka Modric (’34). Realul şi-a majorat avantajul în mitanul secund, în urma unui penalti obţinut de Vinicius şi transformat de Sergio Ramos (’60). A urmat o bară a lui Benzema (’68), apoi Atalanta a egalat prin columbianul Luis Muriel (’83). Replica s-a lăsat aşteptată doar două minute. Madrilenii au refăcut diferenţa de pe tabelă graţie lui Asensio, după un contraatac purtat de Lucas Vazquez (’85).

După două campanii europene dezamăgitoare, echipa antrenată de Zinedine Zidane, câştigătoare a trofeului în 2016 şi 2018, a reuşit să treacă de optimi.

Real Madrid: Courtois – L. Vazquez, Varane, S. Ramos (’64, Militao), Nacho, F. Mendy – Kroos, F. Valverde (’82, Asensio), Modric – Benzema, Vinicius (’69, Rodrygo). Antrenor: Zinedine Zidane.

Atalanta: Sportiello – Toloi (’61, Palomino), Cr. Romero, Djimsiti – Maehle, de Roon, Pessina (’84, Caldara), Gosens (’57, Ilicic) – Malinovski, Pasalic (’46, D. Zapata) – Muriel (’84, A. Miranciuk). Antrenor: Gian Piero Gasperini.

Tragerea al sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc pe 19 martie.

Benzema a marcat al 70-lea său gol în Liga Campionilor

Karim Benzema a marcat al 70-lea său gol în Liga Campionilor în faţa formaţiei Atalanta Bergamo. Atacantul francez al Realului ocupă locul 5 în ierarhia all-time a golgheterilor Champions League. Este la o singură reuşită de fostul internaţional spaniol Raul Gonzalez, retras din activitate.

Portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus Torino) domină acest clasament, cu 134 de goluri. „CR7” este urmat de argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona), cu 120 goluri, şi de polonezul Robert Lewandowski (Bayern Munchen), cu 72 goluri. Lewandowski va avea ocazia să-şi mărească avansul faţă de Benzema în această seară, de la ora 22.00, când Bayern o va înfrunta pe Lazio Roma în manşa secundă a optimilor de finală.

Clasamentul golgheterilor actualei ediţii a Ligii Campionilor este dominat de norvegianul Erling Haaland. Atacantul echipei Borussia Dortmund a semnat până acum 10 goluri.

Citeşte şi: Uşor şi în retur! Manchester City, calificare la pas în sferturile Ligii