5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalAtletico Madrid s-a distanţat pe primul loc în LaLiga după victoria cu Bilbao

Atletico Madrid s-a distanţat pe primul loc în LaLiga după victoria cu Bilbao

Atletico Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Athletic Bilbao, miercuri seară, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 18-a din LaLiga. Astfel, trupa lui Simeone şi-a consolidat prima poziţie în clasament.

Bascii au deschis scorul pe stadionul Metropolitano prin căpitanul Iker Muniain, în minutul 21, însă Atletico a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, prin Marcos Llorente (45+2).

Elevii antrenorului Diego Simeone au obţinut victoria în urma unei lovituri de la 11 metri, transformată în debutul reprizei secunde (51) de uruguayanul Luis Suarez, golgheterul madrilenilor în acest sezon, cu 18 reuşite.

În urma acestui succes, Atletico a acumulat 62 de puncte după 26 de etape, distanţându-se de principalele sale urmăritoare în cursa pentru titlu, FC Barcelona (56 puncte) şi Real Madrid (54 puncte).

LaLiga – etapa a 27-a:

Vineri, 12 martie – ora 22.00: Levante – Valencia;
Sâmbătă, 13 martie – ora 15.00: Alaves – Cadiz, ora 17.15:Real Madrid – Elche, ora 19.30: Osasuna – Valladolid, Getafe – Atletico Madrid;
Duminică, 14 martie – ora 15.00: Celta Vigo – Atletico Bilbao, ora 17.15: Granada – Real Sociedad, 19.30: Eibar – Villarreal, ora 22.00: Sevilla – Betis;
Luni, 15 martie – ora 22.00: Barcelona – Huesca.

Clasament:

Citeşte şi: Liga Campionilor / FC Barcelona, eliminată de PSG în optimile de finală