16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbalRonaldo marchează, Juventus câştigă. Torinezii, pe podium în Serie A

Ronaldo marchează, Juventus câştigă. Torinezii, pe podium în Serie A

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a reuşit o nouă dublă pentru Juventus Torino, în partida câştigată fără probleme de echipa sa, cu scorul de 3-0, în faţa „lanternei roşii” Crotone, luni seară, în cadrul etapei a 23-a a campionatului Italiei.

Starul lusitan a marcat ambele goluri cu capul, în finalul primei reprize (38, 45), ultimul gol al gazdelor fiind marcat de americanul Weston McKennie, în minutul 66.

Juventus: Buffon – Danilo, Demiral, de Ligt, Alex Sandro (86, Frabotta) – Chiesa (86, Di Pardo), Bentancur (70, Fagioli), Ramsey (76, Bernardeschi), McKennie – Kulusevski, Ronaldo. Antrenor:

Crotone: Cordaz – Magallan, Golemic, Luperto (46, Marrone) – Pereira, Molina (71, Zanellato), Messias, Vulic, Reca (67, Rispoli) – Di Carmine, Ounas (72, Simy). Antrenor: Stroppa.

Cristiano Ronaldo a ajuns, astfel, la nouă duble reuşite de la începutul acestui sezon, în toate competiţiile. El a revenit cu această ocazie pe prima poziţie în clasamentul golgheterilor din Serie A, cu 18 goluri, depăşindu-l pe belgianul Romelu Lukaku (Inter Milano – 17 goluri).

În urma acestei victorii, care a venit după două eşecuri consecutive, Juventus a urcat pe poziţia a treia a clasamentului, depăşind-o cu un punct pe AS Roma.

Etapa a 23-a Serie A:

Vineri, 19 februarie: Fiorentina – Spezia 3-0;
Sâmbătă, 20 februarie: Cagliari – Torino 0-1, Lazio – Sampdoria 1-0, Genoa – Hellas Verona 2-2, Sassuolo – Bologna 1-1;
Duminică, 21 februarie: Parma – Udinese 2-2, AC Milan – Inter Milano 0-3, Atalanta – Napoli 4-2, Benevento – AS Roma 0-0;
Luni, 22 februarie: Juventus Torino – Crotone 3-0.

Citeşte şi: Mihăilă a impresionat în Italia: „Când a avut teren liber în față a fost devastator“