14.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalMihăilă a impresionat în Italia: „Când a avut teren liber în față a fost devastator“

Valentin Mihăilă a fost ales cel mai bun jucător al Parmei în egalul 2-2 de acasă cu Udinese. Fostul atacant al Universităţii Craiova a jucat titular și s-a remarcat prin incursiunile sale în viteză care au creat mereu pericol la poarta „friulanilor“.

Evoluția sa a fost lăudată şi de presa din Italia. Cei de la sportparma.com i-au acordat cea mai mare notă de la gruparea emiliană, 7.

„Mihăilă a fost copilul revoluției de la Parma. L-a lăsat pe Gervinho în tribună, a contribuit la primul gol și a obținut cu mare istețime penalty-ul de 2-0. Când a avut teren liber în față a fost devastator. A terminat benzina la jumătatea reprizei secunde”, au scris cei de la sportparma.com.

Şi site-ul tuttomercatoweb.com îl consideră pe fostul jucător al Universității Craiova printre cei mai buni din teren.

A fost mereu ca un ghimpe în spinare. A participat la acțiunea golului de 1-0 și a obținut penalty-ul prin care s-a majorat diferența. În repriza a doua a mai scăzut ritmul, de aceea ia nota 6,5 și nu 7. A fost înlocuit cu Bruno Alves, cel care este vinovat la egalare”, au scris cei de la tuttomercatoweb.com.

Citeşte şi: Liga Elitelor U17 / Alex Stoica: „Suntem în grafic cu pregătirea!”