12 C
Știri de ultima orăSportFotbalLaLiga / Real Madrid a revenit pe locul secund după victoria cu Getafe

LaLiga / Real Madrid a revenit pe locul secund după victoria cu Getafe

Campioana Spaniei, Real Madrid, a învins marţi seară, pe stadionul „Alfredo Di Stefano“, cu 2-0, pe Getafe, într-o partidă restantă din prima etapă. Atacantul Karim Benzema a deschis scorul în repriza secundă (’60). Francezul a ajuns la 11 goluri marcate de la debutul actualei ediţii din LaLiga. Real şi-a majorat avantajul şase minute mai târziu, printr-un alt francez, Ferland Mendy.

Real Madrid: Courtois – Nacho, Varane, Mendy – Marvin (’55, Arribas), Casemiro, Modric, Marcelo (’86, Chust Garcia) – Asensio (’76, Isco), Benzema, Junior Vinicius. Antrenor: Zinedine Zidane.

Getafe: Soria – Suarez, Cabaco (’73, Timor), Chakla, Olivera Miramontes – Portillo (’55, Alena), Maksimovic, Arambarri, Cucurella (’73, Unal) – Angel (’55, Kubo), Cucho (’54, J. Mata). Antrenor: Jimenez Bordalas.

În urma acestui succes, Real Madrid a urcat pe locul secund în clasament. Gruparea blanco s-a apropiat la cinci puncte de liderul Atletico Madrid, care are însă două meciuri mai puţin disputate.

Pe 24 februarie, elevii antrenorului Zinedine Zidane se vor deplasa în Italia pentru partida cu Atalanta Bergamo, din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Citeşte şi: Cupa României / Marinos Ouzounidis mizează pe victoria Ştiinţei la Botoşani