20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalFutsal | ACS Metropolitan Ișalnița s-a calificat în Final Four

Futsal | ACS Metropolitan Ișalnița s-a calificat în Final Four

Divizionara secundă de futsal ACS Metropolitan Ișalnița s-a impus cu 5-1 în meciul susținut astăzi, în deplasare, în fața echipei Șoimii Simand. În urma acestui succes gruparea doljeană a încheiat Seria 3 Vest pe locul secund, cu 22 de puncte. Prima clasată este CFR Timișoara (36 puncte). Locurile 3-4 au fost ocupate de ACS West Deva (10 puncte), respectiv Șoimii Șimand (2 puncte). Poziția a doua i-a adus formației noastre calificarea în Final Four-ul Ligii 2.

La turneul final de futsal s-au calificat direct ocupantele locurilor 1 celor trei serii: CSL Sportul Ciorăști (Seria 1 Est), Kereszthegy Remetea Mare (Seria 2 Centru) și CFR Timișoara (Seria 3 Vest). A patra echipă a fost ACS Metropolitan Ișalnița. Asta pentru că a avut cea mai bună linie de clasament dintre toate ocupantele locurilor secunde.

Final Four-ul Ligii 2 va avea loc luna viitoare, datele turneului urmând să le cunoaștem pe parcurs. Se va juca în sistemul fiecare cu fiecare, iar primele două clasate promovează în Liga 1.

Marți, 9 februarie, are loc și tragerea la sorți pentru Cupa României.

ACS Metropolitan Ișalnița

Lotul cuprinde următorii jucători: Robert Roșiu, Cosmin Mechenici, Ionuț Tucă, Mihai Ivan, Mihai Chiriță, Adrian Pătrașcu, Bogdan Ștoiu, Ovidiu Grigorie, Ștefăniță Sgubin, Mircea Sgubin, Cătălin Țenovici, Radu Foleanu, Robert Bădoi, Dumitru Iorga.

Antrenor: Adrian Gheorghiță. Președinte: Dumitru Firu.