10.6 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalInter, în semifinalele Cupei după o victorie in extremis în fața Milanului

Inter, în semifinalele Cupei după o victorie in extremis în fața Milanului

Inter Milano a reușit să acceadă, marți seară, în semifinalele Cupei Italiei, după ce a trecut de rivala AC Milan, cu scorul de 2-1, într-un meci „interzis cardiacilor“. Golul „izbăvitor“ a venit în prelungirile partidei, chiar înainte de cele 30 minute suplimentare.

Milan a condus cu 1-0 la pauză, graţie golului marcat de suedezul Zlatan Ibrahimovic (31), însă Inter a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin belgianul Romelu Lukaku, care a transformat un penalty (71). Formația lui Conte a dat lovitura în finalul jocului, prin danezul Christian Eriksen, autorul golului victoriei în urma unei lovituri libere (90+7).

Inter: Handanovic – Kolarov (90+2, Ypung), de Vrij, Skriniar – Perisic (67, Martinez), Vidal, Brozovic (88, Eriksen), Barella, Darmian (46, Hakimi) – Sanchez, Lukaku. Antrenor: Conte.

Milan: Tătărușanu – Hernandez, Romagnoli, Kjaer, Dalot – Kessie, Meite – Leao (85, Krunic), Diaz (60, Rebic), Saelemaekers (85, Castillejo) – Ibrahimovic. Antrenor: Pioli.

De menţionat că AC Milan a evoluat în inferioritate numerică din minutul 58, după ce Ibrahimovic a văzut al doilea cartonaş galben.

Tătăruşanu a avut o evoluţie remarcabilă în acest joc, pe parcursul căruia a reuşit câteva intervenţii foarte bune.

În semifinalele Cupei Italiei, programate tur-retur luna viitoare, Inter Milano va avea ca adversară câştigătoarea întâlnirii dintre Juventus Torino şi SPAL Ferrara.