7.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalCât chin! Barcelona a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Cornella

Cât chin! Barcelona a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Cornella

FC Barcelona a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de echipa de liga a treia Cornella, cu 2-0, şi a se califica în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

„Buturuga mică” de la periferia Barcelonei reuşise să o elimine în faza anterioară pe Atletico Madrid, iar acum a rezistat până în prelungiri în faţa echipei blaugrana, care a câştigat în cele din urmă prin golurile marcate de Ousmane Dembele (92) şi Martin Braithwaite (120+1).

Barca a jucat pentru a treia oară prelungiri în decurs de opt zile, după ce a învins-o Real Sociedad cu 3-2 la loviturile de departajare în semifinalele Supercupei Spaniei şi a pierdut cu 2-3 finala cu Athletic Bilbao.

Cu o formulă din care au lipsit mai mulţi titulari, Barcelona a avut totuşi două penalty-uyri în timpul regulamentar, însă le-a ratat pe ambele, portarul Ramon Juan Ramirez apărând şuturile lui Miralem Pjanic (39) şi Dembele (80). Cornella a avut şi ea patru ocazii bune de gol.

Rezultatele înregistrate înșaisprezecimile de finală ale Cupei Spaniei:

Sâmbătă:
(+) Almeria (D2) – Alaves 5-0
Pena Deportiva (D3) – (+) Valladolid 1-4, după prelungiri
(+) Girona (D2) – Cadiz 2-0
Fuenlabrada (D2) – (+) Levante 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
Leganes (D2) – (+) Sevilla FC 0-1, după prelungiri
(+) Rayo Vallecano (D2) – Elche 2-0