20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalReal Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de modesta Alcoyano

Real Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de modesta Alcoyano

Real Madrid a fost eliminată din Cupa Spaniei de Alcoyano, o echipă de liga a treia! Campioana Spaniei a cedat cu 2-1, după prelungiri, miercuri seara, în şaisprezecimile de finală ale competiţiei. Această rușine survine la o săptămână după ce echipa antrenată de Zinedine Zidane pierdea în semifinalele Supercupei Spaniei, 1-2 cu Athletic Bilbao.

Eder Militao a deschis scorul pentru Real, cu o lovitură de cap (’45).
Alcoyano a trimis meciul în prelungiri prin reuşita lui Jose Solbes (’80). Golul victoriei a fost marcat prin Juanan Casanova (‘115). De subliniat că Alcoyano juca în zece oameni, după eliminarea lui Ramon Lopez (‘110).

Zidane a menajat în acest meci o serie de titulari, precum Hazard, Benzema, Courtois, Kroos sau Ferland Mendy, informează Agerpres. Între titularii din acest meci au figurat portarul ucrainean Andrei Lunin (21 ani) şi fundaşul central Victor Chust (20 ani), dar şi Eder Militao, Alvaro Odriozola, Mariano Diaz sau Isco… Zidane a mai apelat pe parcursul meciului la (Benzema, min. 67) şi la (Kroos şi Hazard, 99) dar nu a reuşit să evite eliminarea.

În alt meci, Real Sociedad s-a calificat în optimile de finală, după ce a dispus cu 2-0 de echipa de liga a treia Cordoba CF, prin dubla lui Willian Jose (’57, ’84).

Rezultatele înregistrate în șaisprezecimile de finală ale Cupei Spaniei:

Sâmbătă:
(+) Almeria (D2) – Alaves 5-0
Pena Deportiva (D3) – (+) Valladolid 1-4, după prelungiri
(+) Girona (D2) – Cadiz 2-0
Fuenlabrada (D2) – (+) Levante 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
(+) Alcoyano (D3) – Real Madrid 2-1, după prelungiri

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimi.

Astăzi se vor disputa meciurile Ibiza (D3) – Athletic Bilbao, de la ora 20.00, şi Cornella (D3) – FC Barcelona, de la ora 22.00.