13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalBoca Juniors a câştigat Cupa Diego Maradona

Boca Juniors a câştigat Cupa Diego Maradona

Boca Juniors a câştigat prima ediţie a Cupei Diego Maradona, în finala căreia a învins cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, formaţia Banfield. Ultimul act s-a disputat duminică seară, pe „Estadio Del Bicentenario“ din San Juan, informează Agerpres.

Boca a deschis scorul în minutul 64, prin mijlocaşul columbian Edwin Cardona.
Banfield a reuşit să egaleze în prelungirile reprizei secunde, prin Luciano Lollo (’90+6). Asta după ce gruparea din Buenos Aires a rămas în zece jucători, în urma eliminării lui Emmanuel Mas (’87).

Acesta este al 70-lea trofeu din istoria clubului Boca Juniors, la care a evoluat în timpul carierei sale şi legendarul Diego Maradona. Căpitanul selecţionatei Argentinei, campioană mondială în 1986, a încetat din viaţă pe 25 noiembrie, la vârsta de 60 ani, în urma unui stop cardiac.

„Această cupă este un tribut adus lui Diego. Sunt sigur că va fi alături de noi atunci când vom sărbători victoria“, a declarat după meci Ramon Abila, atacantul formației Boca Juniors.