10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalNu „strălucește“, dar e tot lider. Bayern Munchen, victorie grea cu Freiburg

Nu „strălucește“, dar e tot lider. Bayern Munchen, victorie grea cu Freiburg

Bayern Munchen a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia SC Freiburg, într-o partidă din cadrul etapei a 16-a din Bundesliga.

Robert Lewandowski, golgheterul lui Bayern, a deschis scorul în minutul 7 al partidei de pe Allianz Arena, ajungând la 21 de goluri în primele 16 etape ale sezonului, o performanţă pe care niciun alt fotbalist nu a mai reuşit-o până acum în Bundesliga. Atacantul polonez, desemnat de FIFA cel mai bun fotbalist al anului 2020, a avut ocazia să facă dubla în repriza secundă, dar „balonul“ şutat de el a lovit bara porţii adverse.

Oaspeţii au restabilit egalitatea prin Nils Petersen, în minutul 62, însă „bavarezii“ au reuşit să obţină victoria graţie reuşitei lui Thomas Muller (74).

Bayern Munchen: Neuer – Pavard, Boateng, Alaba, Davies – Kimmich (75, Tolisso), Goretzka (86, Martinez) – Gnabry (28, Sane), Muller (86, Choupo Moting), Coman (75, Musiala) – Lewandowski. Antrenor: Flick.

Freiburg: Muller – Leinhart, Schlotterback, Gulde – Kubler (62, Tempelmann), Santamaria (5, Abrashi), Hofler, Gunter – Sallai (62, Holer), Demirovic (62, Petersen), Grifo. Antrenor: Streich.

În urma acestei victorii, Bayern Munchen şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la patru puncte de ocupanta locului secund, RB Leipzig

Bundesliga, etapa 16:

Vineri, 15 ianuarie: Union Berlin – Bayer Leverkusen 1-0.
Sâmbătă, 16 ianuarie: Hoffenheim – Arminia Bielefeld 0-0, Wolfsburg – Leipzig 2-2, FC Koln – Hertha Berlin 0-0, Werder Bremen – Augsburg 2-0, Borussia Dortmund – FSV Mainz 1-1, Stuttgart – Monchengladbach 2-2.
Duminică, 17 ianuarie: Bayern Munchen – Freiburg 2-1, Frankfurt – Schalke 3-1.