9.8 C
Știri de ultima orăSportFotbalTottenham, prima finalistă a Cupei Ligii Angliei. „Spaima“ formațiilor din Premier League, eliminată

Tottenham Hotspur s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, după ce a învins formaţia de eşalon secund Brentford cu scorul de 2-0, marţi seară, în prima semifinală a competiţiei.

Echipa antrenată de Jose Mourinho s-a impus prin golurile marcate de Moussa Sissoko (’12) şi Heung-min Son (’70).

De menționat faptul că oaspeţii au încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Joshua Da Silva (’84).

Tottenham: Lloris – Aurier, Sanchez, Dier, Reguilon (’71, Davies) – Sissoko, Hojbjerg (’86, Tanganga) – Lucas (’71, Winks), Ndombele, Son (’89, Carlos Vinicius) – Kane. Antreor: J. Mourinho.

Brentford: Raya – Dalsgaard, Pinnock, Bech Sorensen, Henry – Dasilva, Janelt (’74, Marcondes), Jensen – Mbeumo (’81, Forss), Toney, Canos (’74, Fosu). Antrenor: T. Frank.

Brentford a eliminat patru formaţii de Premier League în cursa către prima sa semifinală într-o cupă majoră.

Spurs nu a mai cucerit un trofeu important de la Cupa Ligii din 2008. Atunci s-a impus în faţa concitadinei Chelsea. Pentru Spurs aceasta va fi a noua sa finală în Cupa Ligii, dintre care a câştigat patru.

În finală, Tottenham va înfrunta învingătoarea dintre Manchester United şi Manchester City, semifinala fiind programată astăzi, de la ora 21.45, pe „Old Trafford“.

Finala Cupei Ligii Angliei va avea loc pe 25 aprilie, pe stadionul „Wembley“.