30.5 C
joi, 6 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalVești triste din Italia. Fostul atacant italian, Paolo Rossi, a decedat

Vești triste din Italia. Fostul atacant italian, Paolo Rossi, a decedat

Fostul mare atacant italian Paolo Rossi, vedeta Cupei Mondiale de fotbal din 1982, câştigată de Italia, a decedat la vârsta de 64 de ani. Anunțul a fost făcut joi dimineaţa, de soţia sa şi presa italiană.

Soţia lui Rossi, Federica Cappelletti, a anunţat moartea fostului internaţional pe un site de socializare, publicând o fotografie cu mesajul „Per sempre“ (Pentru totdeauna), urmat de o inimioară.

Presa italiană i-a adus un omagiu celui alintat „Pablito“, „omul care a făcut să plângă Brazilia“, scrie cotidianul La Repubblica.

Paolo Rossi, care iniţial nu trebuia să joace la Cupa Mondială din 1982, a fost în cele din urmă eroul Mondialului spaniol, fiind golgheterul competiţiei, campion mondial şi cel mai bun jucător al turneului.

Decesul lui Paolo Rossi survine la două săptămâni după cel al legendarului fotbalist argentinian Diego Maradona, şi el un idol în Peninsulă.

Rossi a câştigat în cariera sa două titluri în Serie A, Cupa Campionilor Europeni şi Cupa Italiei cu Juventus.