9.7 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică / Sportivii români vor disputa patru finale la Europenele de juniori

Gimnastică / Sportivii români vor disputa patru finale la Europenele de juniori

Sportivii români au reuşit calificarea în patru finale, la individual compus, inele, sărituri şi paralele, miercuri, la Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică pentru juniori de la Mersin (Turcia). De asemenea, echipa României s-a clasat pe locul al patrulea.

Ucraina a obţinut medaliile de aur pe echipe, cu 239,128 puncte, urmată de Ungaria (232,494 puncte) şi Bulgaria (228,361 puncte), România terminând lângă podium, cu 225,193 puncte.

Cea mai bună evoluţie a tricolorilor s-a consemnat la sărituri, unde fraţii Gabriel şi Robert Burtănete au ocupat primele două locuri, cu medii de 14,299 puncte (14,433 şi 14,166), respectiv 14,083 (14,266, respectiv 13,900).

La inele, Gabriel Burtănete a obţinut a treia notă din calificări – 12,800. Raul Gabriel Şoica (12,166) este a treia rezervă. Robert Burtănete a prins finala și la paralele, cu a cincea notă, 13,133.

La individual compus, ambii fraţi Burtănete s-au calificat în finală, Gabriel cu al cincilea total (76,399 puncte), iar Robert de pe locul al 13-lea (74,631 puncte).