14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 | Sepsi a smuls un punct pe final de meci cu Botoșani

Liga 1 | Sepsi a smuls un punct pe final de meci cu Botoșani

Formațiile Sepsi OSK și FC Botoșani au încheiat la egalitate, scor 2-2, partida susținută astăzi, la Sfântu Gheorghe, contând pentru etapa 12 din Liga 1.

Oaspeții au deschi scorul prin Tîrcovanu înainte de pauză (’36). Keyta a făcut 0-2, în minutul 53, dar gazdele au răspuns imediat prin Mitrea (’55). Sepsi a căutat cu disperare golul egalizator, iar el a venit chiar în ultimul minut al prelungirilor, autor fiind bulgarul Dimitrov (’90+4).

Sepsi: Fernandez – Dimitrov, Bouhenna, Dumitrescu (’46, F. Ștefan), Ștefănescu (’46, Petrila) – Fofana (’75, Fulop), Mitrea, Vașvari – Purece (’46, Golofca), Safranko (’80, Nouvier), Aganovic. Antrenor: Leo Grozavu.

FC Botoșani: Pap – Patache, Haruț, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Florescu – Roman (’68, Toutouh), Ongenda, Tîrcoveanu (’83, Askovski) – Keyta (’84, Holzmann). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonașe galbene: Purece, Ștefănescu, Vașvari, Golofca, Ștefan / Roman, Chindriș, Tîrcoveanu.

A arbitrat: Marius Avram.

Liga 1, etapa 12:

Vineri, 4 decembrie: FC Voluntari – Academica Clinceni 3-3, FC Argeş – Dinamo 0-1.
Sâmbătă, 5 decembrie: Sepsi Sf. Gheorghe – FC Botoșani 2-2, ora 21.30: FCSB – UTA Arad.
Duminică, 6 decembrie: FC Viitorul – AFC Hermannstadt a fost amânat, ora 20.45: Poli Iași – CFR Cluj.
Luni, 7 decembrie – ora 16.45: Astra Giurgiu – Chindia Târgoviște, ora 19.00: Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș.