14.5 C
Craiova
luni, 26 februarie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Elitelor | Avem derbi pe stadionul „Aripile“. Vezi programul etapei a 9-a!

Liga Elitelor | Avem derbi pe stadionul „Aripile“. Vezi programul etapei a 9-a!

Etapa a 9-a de la Liga Elitelor ne aduce în prim plan derbiul Băniei, dintre Universitatea Craiova și Academia „Gică Popescu“. Dubla confruntare dintre cele două mari centre de fotbal juvenil are loc sâmbătă, de la ora 12.00, respectiv 14.00, pe stadionul „Aripile“.

Brigada de arbitri care va oficia întâlnirea va fi compusă din centralii Constantin Alin Olaru (Vâlcea), respectiv Marius Daniel Bădoiu (Craiova) și asistenții Cristian Daniel Ilinca și Răzvan Claudiu Tudor (ambii din Craiova).

Cea de-a treia reprezentantă a Băniei de la Liga Elitelor, CSJ Știința U Craiova, va evolua în Ardeal, împotriva lui CFR Cluj. Dubla va avea loc însă pe 2 decembrie, de la ora 12.00, respectiv 14.00.

Liga Elitelor, etapa 9

Under 19:

Sâmbătă, 21 noiembrie – ora 12.00: UTA Arad – LPS Banatul Timişoara, ASU Poli Timişoara – Gaz Metan Mediaş, Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj, Universitatea Craiova – Academia „Gică Popescu“.

Duminică, 22 noiembrie – ora 12.00: Ripensia Timișoara – LPS Bihorul Oradea.

2 decembrie – ora 12.00: CFR Cluj – CSJ Ştiinţa U Craiova.

Clasament: 1. Csikszereda 18 puncte (golaveraj 24-2), 2. „U“ Cluj 18 (30-10), 3. Ripensia 14 (14-10), 4. Mediaş 13 (20-16), 5. „Gică Popescu“ 13 (12-18), 6. CFR Cluj 12 (18-9), 7. „U“ Craiova 10 (23-24), 8. ASU Poli 9 (9-16), 9. CSJ Craiova 9 (16-25), 10. UTA Arad 8 (14-13), 11. LPS Bihorul 4 (4-14), 12. LPS Banatul 0 (5-32).

Under 17:

Sâmbătă, 21 noiembrie – ora 14.00: UTA Arad – LPS Banatul Timişoara, ASU Poli Timişoara – Gaz Metan Mediaş, Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj, Universitatea Craiova – Academia „Gică Popescu“.

Duminică, 22 noiembrie – ora 14.00: Ripensia Timișoara – LPS Bihorul Oradea.

2 decembrie – ora 14.00: CFR Cluj – CSJ Ştiinţa U Craiova.

Clasament: 1. UTA 18 (29-3), 2. ASU Poli 18 (19-9), 3. „U“ Cluj 17 (26-9), 4. „U“ Craiova 17 (20-7), 5. Csikszereda 15 (21-11), 6. LPS Banatul 12 (13-8), 7. CFR Cluj 10 (11-12), 8. Mediaş 7 (13-11), 9. „Gică Popescu“ 7 (4-20), 10. LPS Bihorul 2 (5-17), 11. CSJ Craiova 2 (6-41), 12. Ripensia 1 (5-24).

Citește și: FC Botoşani – „U“ Craiova / Reagy Ofosu: „Ar fi bine să redevenim lideri acum“

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS