16.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal„U” Craiova – Chindia 0-1 / Ne-a chinuit talentul. Cu jocul ăsta vreți titlul?

„U” Craiova – Chindia 0-1 / Ne-a chinuit talentul. Cu jocul ăsta vreți titlul?

Universitatea Craiova a făcut un nou meci lamentabil și a pierdut, scor 0-1, partida susținută vineri seară, pe stadionul „Ion Oblemenco”, contând pentru etapa 10 din Liga 1.

Alb-albaștrii au resimțit din plin absențele din echipă, fiecare compartiment pierzând jucători. Cu Papp mutat în stanga de nevoie, Universitatea nu a arătat că defensiva este puternică. De fapt, prima mare ocazie a meciului și a Chindiei a venit după o gafă a acestuia, dar, din fericire, Neguț nu a profitat (’12).

Replica a venit dar destul de târziu, prin Tudorie (’21) și Ofosu (’27).

La doar două minute, lovitură de la 11 metri! Marius Constantin l-a controlat ușor pe Popa la picioare, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Penaltiul și l-a asumat Popa, care a transformat cu șansă lovitura (’30, 0-1).

Defensiva Științei a mai dat greș o dată până în pauză, dar, din fericire, Dumitrașcu nu a profitat (’37).

Mamut, cel mai periculos „leu”

La reluare, Craiova a căutat golul egalizator de la bun început și a irosit două ocazii mari, consecutive, prin Mamut. La prima, a preluat în mijlocul careului, a pivotat și a șutat puternic, dar Aioani a respins în corner (’62). Centrarea de la colț l-a vizat tot pe Mamut, iar acesta, cu o deterntă foarte bună, a reluat cu capul în bară (’63).

Mamut a surprins din nou cu un șut de la 17 metri, ce a lovit butul din stânga (’70).

Alb-albaștrii au căutat continuu golul, iar până la final au mai avut o ocazie uriașă prin Ivan, care nu a împins mingea în plasă de la 2 metri (90+1).

Statistica: flashscore.ro

„U” Craiova: Pigliacelli – Mitran (’66, Vlădoiu), M. Constantin, Acka, Papp – Nistor, Bic, Căpățână (’46, Barbuț) – Baiaram (’46, Ivan), Tudorie (’46, Mamut), Ofosu (’60, Cîmpanu). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iacob, Bourama (’86, Martac) – Neguț, Dulca, Rață, Dumitrașcu – D. Popa (’88, M. Costea), D. Florea (’67, Yameogo). Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonașe galbene: Aioani ’48, Neguț ’75.

Au arbitrat: Cătălin Popa – Valentin Avram, George Neacșu; Marian Barbu.

Observatori: Marcel Vasile, Andrei Ioniță.

Pentru Universitatea Craiova urmează, după pauza competițională datorată jocurilor naționalei, o confruntare în Moldova, cu FC Botoșani.

Liga 1, etapa 10

Vineri, 6 noiembrie – ora 17.00: Astra – Academica Clinceni, Universitatea Craiova – Chindia 0-1.
Sâmbătă, 7 noiembrie – ora 14.30: FC Voluntari – Poli Iaşi, ora 17.00: Sepsi – AFC Hermannstadt, ora 21.45: FCSB – FC Botoşani.
Duminică, 8 noiembrie – ora 18.00: FC Argeş – CFR Cluj, ora 21.00: FC Viitorul – Dinamo.
Luni, 9 noiembrie – ora 20.30: UTA Arad – Gaz Metan Mediaş.