22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBayern şi Liverpool, lecţie de fotbal în Ligă. Salzburg şi Atalanta, fără replică

Bayern Munchen şi Liverpool au obţinut victorii categorice în deplasare, marţi seara, în meciurile din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor.

Bayern, campioana en titre, a dispus cu 6-2 de RB Salzburg, în deplasare. Austriecii au deschis scorul rapid, în minutul 4, iar meciul a fost echilibrat în cea mai mare parte a sa. Bavarezii au făcut diferenţa în ultimul sfert de oră al partidei, marcând de patru ori din minutul 79 până la final. Robert Lewandowski a reuşit o dublă, Jerome Boateng, Leroy Sane şi Lucas Hernandez şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor, pe care mai figurează autogolul lui Rasmus Kristensen.

În al doilea joc al grupei, Altetico Madrid a remizat la Moscova, cu Lokomotiv, scor 1-1.

Liverpool a zdrobit-o pe Atalanta, la Bergamo, cu 5-0. Portughezul Diogo Jota a reuşit un hat-trick, celelalte goluri ale „cormoranilor“ fiind înscrise de Mohamed Salah şi Sadio Mane.

De partea cealaltă, Ajax s-a impus la limită, 2-1 cu FC Midtjylland în Danemarca, după ce a înscris de două ori în primul sfert de oră. De remarcat că „lăncierii“ au reuşit să recupereze şase jucători din cei 11 iniţiali cu teste pozitive la Covid-19

Era şi timpul lui Real Madrid

Real Madrid a reuşit prima sa victorie în grupă, 3-2 cu Inter Milano. Golurile madrilenilor au fost marcate de Karim Benzema, Sergio Ramos şi Rodrygo. Pentru „nerazzurri“, la care a lipsit Romelu Lukaku, au înscris Lautaro Martinez şi Ivan Perisic.

În celălalt duel, Şahtior a fost spulberată acasă de Monchengladbach cu scorul de 6-0.

Manchester City şi FC Porto au obţinut victorii la scor de forfait (3-0) cu Olympiakos Pireu, respectiv Olympique Marseille.

Marţi, 3 noiembrie:

Grupa A: Lok. Moscova – Atl. Madrid 1-1, Salzburg – Bayern 2-6.
Clasament: 1. Bayern 9 puncte (golaveraj 12:3), 2. Atl. Madrid 4 (4:7), 3. Lok. Moscova 2 (4:5), 4. Salzburg 1 (10:7)

Grupa B: Shakhtar – Monchengladbach 0-6, Real Madrid – Inter 3-2.
Clasament: 1. Monchengladbach 5 (10:4), 2. Real Madrid 4 (7:7), 3. Shakhtar 4 (3:8), 4. Inter 2 (4:5).

Grupa C: FC Porto – Marseille 3-0, Manchester City – Olympiakos 3-0.
Clasament: 1. Manchester City 9 (9:1), 2. FC Porto 6 (6:3), 3. Olympiakos 3 (1:5), 4. Marseille 0 (0:7).

Grupa D: Atalanta – Liverpool 0-5, Midtjylland – Ajax 1-2.
Clasament: 1. Liverpool 9 (8:0), 2. Ajax 4 (4:4), 3. Atalanta 4 (6:7), 4. Midtjylland 0 (1:8).

Citeşte şi: Liga Campionilor | Programul / rezultatele meciurilor din etapa a 3-a