13.4 C
Craiova
luni, 22 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Elitelor / Universitatea Craiova a capotat la Arad în ambele meciuri

Liga Elitelor / Universitatea Craiova a capotat la Arad în ambele meciuri

Universitatea Craiova nu a avut sorţi de izbândă astăzi, în etapa a 3-a de la Liga Elitelor, la Arad, cu UTA.

La jocul republicanilor Under 19, UTA s-a impus cu 4-3, după ce alb-albaştrii au condus cu 2-0. Toate golurile gazdelor au fost marcate de George Negoescu (’17, ’63, ’77, ’84). Pentru olteni au punctat Adrian Furiş (‘3), Mădălin Ruican (‘5) şi Bogdan Firu (’82).
Universitatea Craiova U19: Florin Bănuţă (’75, Alex Bunea) – Cosmin Pîrvu, Viorel Vasile (’46, Andrei Petrescu), Andrei Pîrvu, Cristian Stanca (’75, Andrei Pîrvu), Adrian Furiş, Toni Dicu, Bogdan Firu, Mădălin Ruican, Laith Bakri (’58, George Vărzaru), Alin Monea (’75, Denis Dragu). Antrenor: Nelu Petrişor.

Liga Elitelor U19 – Etapa 3

Sâmbătă, 10 octombrie: CSJ Ştiinţa U Craiova – LPS Bihorul Oradea 2-0, UTA Arad – Universitatea Craiova 4-3, ASU Poli Timişoara – Ripensia Timișoara 0-0.
Partidele Universitatea Cluj – LPS Banatul Timişoara, CFR Cluj – Csikszereda Miercurea Ciuc şi Gaz Metan Mediaş – Academia „Gică Popescu“ au fost anulate.

Clasament:
1.Ripensia 7 puncte (golaveraj 7-2)
2.„U“ Cluj 6 (5-0)
3.Csikszereda 6 (5-0)
4.ASU Poli 4 (1-3)
5.„U“ Craiova 3 (13-8)
6.CFR Cluj 3 (6-1)
7.Mediaş 3 (4-5)
8.„Gică Popescu“ 3 (3-4)
9.LPS Bihorul 3 (1-4)
10.UTA 3 (4-8)
11.CSJ Craiova 3 (5-12)
12.LPS Banatul 0 (0-7)

Etapa viitoare:
Sâmbătă, 17 octombrie – ora 12.00: LPS Banatul Timişoara – Csikszereda Miercurea Ciuc, Universitatea Craiova – ASU Poli Timişoara, Academia „Gică Popescu“ – UTA Arad, LPS Bihorul Oradea – Gaz Metan Mediaş, Universitatea Cluj – CSJ Ştiinţa U Craiova.
Duminică, 18 octombrie – ora 12.00: Ripensia Timișoara – CFR Cluj.

La limită au pierdut juniorii mici

De înfrângere au avut parte şi juniorii sub 17 ani, care au cedat cu 1-0.
Universitatea Craiova U17: Bogdan Sfetcu – Costin Matei (’66, Mario Tudor), Mario Merlea, Bogdan Brăşfăleanu, Denis Benga, Mihai Cristescu (’46, Andy Iordache), Robert Tamaş, Alex Balica (’46, Alex Pîrvu), Ianis Mihart (’52, Adrian Dumitru), Noah Farcaş (’45, Bogdan Geangălă), Nicola Văduva. Antrenor: Alex Stoica.

Liga Elitelor Under 17 – etapa 3:

Sâmbătă, 10 octombrie: CSJ Ştiinţa U Craiova – LPS Bihorul Oradea 3-3, UTA Arad – Universitatea Craiova 1-0, ASU Poli Timişoara – Ripensia Timișoara 3-0, CFR Cluj – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-4.
Partidele Universitatea Cluj – LPS Banatul Timişoara şi Gaz Metan Mediaş – Academia „Gică Popescu“ au fost anulate.

Clasament:
1.„U“ Cluj 6 puncte (golaveraj 7-0)
2.„U“ Craiova 6 (8-3)
3.Csikszereda 6 (8-4)
4.UTA 6 (6-2)
5ASU Poli 6 (6-2)
6.Mediaş 3 (6-3)
7.LPS Banatul 3 (1-1)
8.„Gică Popescu“ 3 (1-2)
9.CFR Cluj 3 (1-4)
10.LPS Bihorul 1 (3-9)
11.CSJ Craiova 1 (3-9)
12.Ripensia 0 (0-11)

Etapa viitoare:
Sâmbătă, 17 octombrie – ora 14.00: LPS Banatul Timişoara – Csikszereda Miercurea Ciuc, Universitatea Craiova – ASU Poli Timişoara, Academia „Gică Popescu“ – UTA Arad, LPS Bihorul Oradea – Gaz Metan Mediaş, Universitatea Cluj – CSJ Ştiinţa U Craiova.
Duminică, 18 octormbrie – ora 14.00: Ripensia Timișoara – CFR Cluj.

Citeşte şi: Liga Elitelor U17 / Băieţii lui Ştefan Florescu n-au ştiut să tragă de timp (galerie foto)

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS