23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Elitelor U17 / Băieţii lui Ştefan Florescu n-au ştiut să tragă de timp (galerie foto)

-

Echipa de juniori sub 17 ani a CSJ Ştiinţa U Craiova a ratat victoria cu LPS Bihorul Oradea, primind gol în chiar ultima fază a meciului susţinut sâmbătă, pe stadionul „Aripile“. Mai mult, marcatorul golului egalizator a fost portarul oaspeţilor. A fost un nemeritat 3-3 la finalul întâlnirii din runda a 3-a de la Liga Elitelor U17.

Echipa antrenată de Ştefan Florescu a deschis scorul rapid, prin Dragoş Deaconescu, cu un şut imparabil de la câţiva metri (’13).

La pauză s-a intrat cu 2-0, asta graţie lui Cârciumaru, după un assist al lui Darius Capisizu (’40).

Oaspeţii au dat semne de viaţă imediat de la reluare, când Alex Pasc a îndeplinit o simplă formalitate de la 2 metri (’47). Din păcate, el a căzut rău, pe mână, la acea fază şi a fost schimbat, ajungând într-un final la spital pentru investigaţii.

Craiovenii au refăcut avantajul în minutul 62, când, pe un contraatac, Alex Mandagiu a făcut o cursă nebună din propria jumătate şi a trimis pe lângă portar de la 12 metri.

Pentru galeria foto, CLICK AICI!

Oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu prin Laurenţiu Ţîrţ, care a driblat nepermis trei jucători şi a şutat puternic din afara careului mare (’74).

Golul le-a dat aripi celor de la LPS Bihorul care au continuat să atace, dar steril. Egalarea a venit în minutul 90+3, după un corner bătut din dreapta, când mingea a ajuns la portarul Hebriştean, venit în careul advers, şi l-a executat norocos pe Yanis Găceatu.

CSJ Ştiinţa U Craiova: Sebastian Firulescu (’46, Yanis Găgeatu) – Nicholas Jianu, Adrian Stoenică, Tiberiu Dumitru, Mihai Mavrighe (’67, Raul Paţurcă) – David Barbu (’84, Andrei Brînzan), Andrei Dumitraşcu – Darius Capisizu, Alex Mandescu, Marco Cîrciumaru – Dragoş Deaconescu (’60, Adrian Dumitrescu). Antrenor: Ştefan Florescu.

LPS Bihorul Oradea: Marek Hegriştean – Lucian Mânoiu, David Mailinger, Vlad Jipoş, Patrick Borzescu – Mădălin Avram (’60, Paul Baciu), Laurenţiu Cristea, Alex Pasc (’49, Alin Valkai) – Luca Gal, Laurenţiu Ţîrţ, Robert Pădurean (’68, Sebastian Boroş). Antrenor: Aurelian Pavel.

Liga Elitelor Under 17 – etapa 3:

Sâmbătă, 10 octombrie: CSJ Ştiinţa U Craiova – LPS Bihorul Oradea 3-3, UTA Arad – Universitatea Craiova 1-0, ASU Poli Timişoara – Ripensia Timișoara 3-0, CFR Cluj – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-4.
Partidele Universitatea Cluj – LPS Banatul Timişoara şi Gaz Metan Mediaş – Academia „Gică Popescu“ au fost anulate.