15.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalSurprize în preliminariile Ligii. Celtic, Legia şi Ludogoreţ, eliminate în turul 2

Celtic Glasgow, Legia Varşovia şi Ludogoreţ Razgrad au fost eliminate din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, în urma meciurilor desfăşurate miercuri seară. Cele trei echipe au pierdut calificarea în urma unor înfrângeri pe propriul teren.

Celtic a fost învinsă cu 2-1 de Ferencvaros, într-un meci în care oaspeţii au condus de două ori. David Sieger (7) a deschis scorul pentru formaţia ungară, campioana Scoţiei a egalat prin Ryan Christie (53), dar oaspeţii au marcat golul victoriei pe contraatac prin Tokmac Nguen (75).

Legia Varşovia a fost învinsă acasă de Omonia Nicosia cu 2-0, după prelungiri, în timp ce Lugodoreţ, cu trei români pe teren, a pierdut cu 0-1 în faţa danezilor de la Midtjylland. Cosmin Moţi şi Dragoş Grigore au fost integralişti, iar Claudiu Keşeru a fost înlocuit în minutul 54. Unicul gol a fost înscris de brazilianul Junior Brumado (78).

Rezultate turul 2 preliminar Europa League:

Marţi 25 august: KF Tirana (Albania) – Steaua Roşie Belgrad (Serbia) 0-1, PAOK Salonic (Grecia) – Beşiktaş Istanbul (Turcia) 3-1;

Miercuri 26 august: AZ Alkmaar (Olanda) – Viktoria Plzen (Cehia) 3-1, după prelungiri, NK Celje, (Slovenia) – Molde (Norvegia) 1-2, Suduva Marijampole (Lituania) – Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-3, Qarabag (Azerbaidjan) – FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 2-1, Lokomotiva Zagreb (Croaţia) – Rapid Viena (Austria) 0-1, Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Midtjylland (Danemarca) 0-1, Legia Varşovia (Polonia) – Omonia Nicosia (Cipru) 0-2, după prelungiri, CFR Cluj (România) – Dinamo Zagreb (CRO) 2-2, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare, Dinamo Brest (Belarus) – FK Sarajevo (Bosnia) 2-1, Young Boys Berna (Elveţia) – KI Klaksvik (Feroe) 3-1, Celtic Glasgow (Scoţia) – Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 1-2.

Echipele boldate s-au calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Formaţiile învinse vor evolua în turul al treilea preliminar al Europa League.

Citeşte şi: Liga Campionilor | CFR Cluj a fost eliminată la penaltiuri de Dinamo Zagreb