marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalZlatan Ibrahimovic nu-şi arată vârsta. „Dublă“ cu Sassuolo pentru suedez!

Zlatan Ibrahimovic nu-şi arată vârsta. „Dublă“ cu Sassuolo pentru suedez!

-

AC Milan continuă forma excelentă arătată după reluarea campionatului din Italia. Formația pregătită de Stefano Pioli a dispus marţi seară și de Sassuolo, în deplasare, cu scorul de 2-1. Confruntarea a făcut parte din etapa 35 a campionatului italian.

Veșnic tânărul Ibrahimovic (va face 39 de ani în octombrie) a reușit dubla pentru milanezi. „Ibracadabra“ a marcat în minutele 19 și 45+2. Pentru gazde a punctat Caputo, din penalti, în minutul 42.

Fundaşul Vlad Chiricheş nu a făcut parte din lotul lui Sassuolo, echipă antrenată de Roberto De Zerbi. Gazdele au evoluat în inferioritate întreaga repriză secundă, după eliminarea lui Bourabia.

Sassuolo: Consigli – Muldur (’46, Kyriakopoulos), Marlon, Peluso, Rogerio – Locatelli, Bourabia – Berardi, Haraslin (’46, Boga; ’67, Djuricic), Raspadori (’46, Magnanelli) – Caputo (’89, H. Traore). Antrenor: R. De Zerbi.

AC Milan: Donnarumma – Conti (’10, Calabria), Kjaer, Romagnoli (’32, Gabbia), Hernandez (’46, Laxalt)- Kessie, Bennacer (’79, Biglia) – Saelemaekers, Calhanoglu (’79, Bonaventura), Rebic – Ibrahimovic. Antrenor: S. Pioli.

Tot marţi s-a jucat şi Atalanta – Bologna. Gazdele s-au impus cu 1-0, graţie reuşite lui Muriel, din minutul 63.

Celelalte meciuri din etapa 35 din Serie A se desfăşoară după următorul program:

Miercuri, 22 iulie – ora 20.30: Parma – Napoli; ora 22.45: Inter – Fiorentina, Lecce – Brescia, Sampdoria – Genoa, Spal – AS Roma, Torino – Verona.
Joi, 23 iulie – ora 20.30: Udinese – Juventus, ora 22.45: Lazio – Cagliari.

Clasament: 1. Juventus 80 puncte, 2. Atalanta 74, 3. Inter 72, 4. Lazio 69, 5. AC Milan 59, 6. AS Roma 58, 7. Napoli 56, 8. Sassuolo 48, 9. Verona 45, 10. Bologna 43, 11. Cagliari 42, 12. Fiorentina 42, 13. Sampdoria 41, 14. Parma 40, 15. Torino 37, 16. Udinese 36, 17. Genoa 33, 18. Lecce 29, 19. Brescia 24, 20. Spal 19.

Citeşte şi: România U21 / Adrian Mutu a făcut convocările pentru un stagiu de pregătire la Mogoșoaia