11.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalGALERIE FOTO | Victoria foarte muncită a Universității Craiova, în cifre și imagini

-

Universitatea Craiova s-a impus greu, scor 2-1, în partida susținută în această seară, pe „Ion Oblemenco“ în fața Astrei. Disputa a contat pentru etapa 4 din play-off-ul Ligii 1.

Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de Elvir Koljic, în minutele 60, respectiv 90+1. Reușita învinșilor a fost semnată de un fost jucător al Științei, Raoul Baicu, în minutul 71.

„U“ Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (’46, Vătăjelu), Bălașa, Acka, Bancu – Nistor (’76, Gustavo), Mateiu (’84, Ivanov), Cicâldău – Ivan (’69, Bărbuț), Koljic, Mihăilă (’84, Baiaram). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Astra: Lazar – Graovac, Tamaș, Dima – Gheorghe (70, Balaure), Simion (’70, Seto), Crepulja, Radunovic – Răduț (’90+2, Dandea), Stahl (’70, Baicu), Al. Ioniță (’53, Fatai). Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonașe galbene: Vlădoiu ’44, Mateiu ’59, Gustavo ’84 / Gheorghe ’41, Răduț ’57, Dima ’69, Seto ’84, Tamaș ’85, Radunovic ’86.

A arbitrat: Radu Petrescu

Statistica jocului:

Statistica: flashscore.ro

În urma acestui succes, Universitatea Craiova a urcat de pe locul 3, pe 2, având 29 de puncte, cu 4 mai puțin decât liderul CFR Cluj. Următorul meci al Științei are loc marți, de la ora 20.00, tot pe „Ion Oblemenco“. Oponentă îi va fi FC Botoșani, iar jocul este restant din runda 3 a play-off-ului.