17 C
Știri de ultima orăSportFotbalNapoli a trecut de Inter și va juca finala Cupei Italiei cu Juventus

Napoli a trecut de Inter și va juca finala Cupei Italiei cu Juventus

-

Sâmbătă seară s-a decis cea de-a doua finalistă a Cupei Italiei, după ce Napoli a eliminat-o pe Inter Milano în faza semifinalelor.

Napoli a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul retur, susținut pe teren propriu. Atacantul Dries Mertens a marcat în minutul 41 golul egalizator, după ce Eriksen deschisese scorul în minutul 2, și a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Napoli. Mertens (33 de ani) are 122 de goluri marcate pentru Napoli și l-a depăşit pe Marek Hamsik.

În tur, Napoli s-a impus, scor 1-0.

Napoli o va întâni în finala Cupei Italiei pe Juventus, care a liminat-o în semifinale pe AC Milan. Ultimul act se va juca pe 17 iunie.