8 C
Știri de ultima orăSportFotbalBayern Munchen, din nou în finala Cupei după victoria cu Frankfurt

Bayern Munchen, din nou în finala Cupei după victoria cu Frankfurt

Bayern Munchen s-a calificat în finala Cupei Germaniei, învingând pe teren propriu, scorul de 2-1, formaţia Eintracht Frankfurt, miercuri seară.

Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Ivan Perisic (14), însă Eintracht a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Danny Da Costa (69). „Bavarezii” au obţinut victoria graţie golgheterului său Robert Lewandowski (75), care a ajuns la 45 de goluri înscrise în toate competiţiile, de la debutul acestui sezon.

Bayern Munchen va înfrunta în finala programată în data 4 iulie, pe Stadionul Olimpic din Berlin, formaţia Bayer Leverkusen. Trupa lui Peter Bosz a trecut marţi, în prima semifinală, cu scorul de 3-0, de formaţia e liga a patra FC Saarbrucken, prin golurile lui Moussa Diaby (11), Lucas Alario (19) şi Karim Bellarabi (58).

Bavarezii, deţinătorii recordului de trofee în Cupa Germaniei (19), vor disputa a şaptea finală în ultimele zece ediţii ale acestei competiţii.

Citeşte şi: Leverkeusen, prima finalistă a Cupei Germaniei. Bayern joacă astăzi