6.4 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalVIDEO | Nicolae Stanciu, MVP în Slavia – Jablonec 5-0. Băluță, victorios și el!

VIDEO | Nicolae Stanciu, MVP în Slavia – Jablonec 5-0. Băluță, victorios și el!

-

Fotbalistul echipei Slavia Praga, Nicolae Stanciu, a marcat un gol din penalti în meciul câştigat, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, în faţa formaţiei Jablonec, contând pentru etapa a 26-a din campionatul Cehiei.

Stanciu, care a jucat până în minutul 73, a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 21. Mijlocașul nostru a oferit și două assituri, la reușite lui Provod (’56) și Tecl (’51). Celelalte reușite ale Slaviei au fost semnate de Holes (’29)şi Jusuf (’78 – penalti).

La rândul său, craioveanul Alex Băluță a pus umărul la victoria lui Slovan Liberec de pe teren propriu, cu 3-1, în fața formației Slovako. Fostul căpitan al Științei nu a marcat, dar a fost util echipei. Mijlocașul nostru a fost înlocuit în minutul 58, cu Beran. Acesta a fost cel de-al treilea marcator al lui Liberec, în minutul 90+3. Celelate două reușite ale lui Slovan au fost trecute în contul lui Mara (’44 – penalty) și Koscelnik (’90). Oaspeții au deschis scorul prin Zajic (’28).

Cehia, etapa 26:

Sâmbătă, 30 mai: Slavia Praga – Jablonec 5-0, Plzen – Mlada Boleslav 7-1, Liberec – Slovako 3-1, Zlin – Ostrava 1-1, Sigma Olomouc – Pribam 1-2.

Duminică, 31 mai: Teplice – Opava 2-2, Bohemians – Ceske Budejovice 3-2, Karvina – Sparta Praga 1-4.

Clasament: 1. Slavia 64 puncte, 2. Plzen 56, 3. Jablonec 43, 4. Liberec 42, 5. Ostrava 40, 6. Sparta 38, 7. Slovako 38, 8. Mlada 37, 9. Ceske 36, 10. Sigma 33, 11. Bohemians 33, 12. Teplice 28, 13. Karvina 24, 14. Zlin 23, 15. Opava 18, 16. Pribam 18.