22 C
Știri de ultima orăSportFotbalAlex Băluță i-a adus victoria lui Liberec pe terenul lui Ceske Budejovice. Vezi situația din Cehia!

Fostul căpitan al Universității Craiova, Alex Băluță, a reușit să-i aducă victoria formației sale, Slovan Liberec, în această seară. Fotbalistul crescut de Academia „Gică Popescu“ a marcat unicul gol al meciului susținut de Liberec pe terenul lui Ceske Budejovice, din etapa a 25-a din campionatul Cehiei.

Alex Băluță a înscris în minutul 50, grație unui plasament bun, și a fost înlocuit în minutul 80, cu Hromada.

În urma acestui succes, Slovan Liberec a urcat trei poziții în clasament, ocupând locul 4, cu 39 de puncte.

Cehia, 1.Liga – rezultatele etapei 25:

Marți, 26 mai: Jablonec – Zlin 1-0, Pribam – Ostrava 0-0, Slovacko – Sigma Olomouc 0-0, Mlada Boleslav – Slovia Praga 0-1.
Miercuri, 27 mai: Bohemians – Teplice 4-0, Ceske Budejovice – Liberec 0-1, Opava – Karvina 0-0, Sparta Praga – Plzen 1-2.