16.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiverpool a câştigat Cupa Mondială a Cluburilor. Firmino a decis meciul cu Flamengo

-

Liverpool a câştigat în premieră Cupa Mondială a Cluburilor. „Cormoranii“ s-au impus sâmbătă seară, în finala disputată la Doha (Qatar), cu 1-0 în fața echipei braziliene Flamengo Rio de Janeiro. Meciul a fost decis după prelungiri.

Deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor s-a impus prin golul marcat de brazilianul Roberto Firmino (’99). Acesta a finalizat cu un șut de la 10 metri o pasă a senegalezului Sadio Mane.

Firmino a avut o bară imediat după pauză (’47). În prelungiri, „cormoranii“ au primit penalti, după un fault al lui Rafinha la Mane. În urma intervenţiei arbitrajului video s-a observat că infracţiunea a avut loc în afara careului.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Virgil Van Dijk, Joe Gomez, Andrew Robertson – Jordan Henderson, Naby Keita (‘100, James Milner), lex Oxlade-Chamberlain (’75, Adam Lallana) – Mohamed Salah (‘120+1, Xherdan Shaquiri), Roberto Firmino (‘105, Divock Origi), Sadio Mane.
Antrenor: Jurgen Klopp.

Flamengo: Diego Alves – Rafinha, Rodrigo Caio, Pablo Mari, Filipe Luis – Gerson (‘102, Lincoln), Willian Arao (‘120, Orlando Berrio), Giorgian De Arrascaeta (’77, Vitinho) – Everton Ribeiro (’82, Diego), Gabriel Barbosa ”Gabigol”, Bruno Henrique.
Antrenor: Jorge Jesus.

VEZI REZUMATUL MECIULUI

Liverpool și-a luat revanșa în fața lui Flamengo

Finala de la Doha a fost o reeditare a Cupei Intercontinentale din 1981, când Flamengo a obţinut victoria.

Liverpool, sextuplă campioană a Europei, se proclamă în premieră campioană a lumii la nivel de club, după ce a ratat trei şanse, în 1981, 1984 şi 2005.

Liverpool a câştigat în premieră Cupa Mondială a Cluburilor

Campioana Braziliei, Flamengo, a câştigat luna trecută Copa Libertadores, cea mai importantă competiţie intercluburi din America de Sud.