Acasă Sport Fotbal Liga Europa, faza grupelor – rezultatele primei etape

Liga Europa, faza grupelor – rezultatele primei etape

-

Grupa A: Apoel Nicosia – Dudelange 3-4 (Pavlovic ’54, ’58, De Vicenti ’56-penalti / Siani ’36, ’82, Bernier ’51, Stolz ’72), Qarabag – Sevilla 0-3 (Chicharito ’62, El Haddadi ’78, Torres ’85).
Clasament: 1. Sevilla 3 puncte (golaveraj 3-0), 2. Dudelange 3 (4-3), 3. Apoel Nicosia 0 (3-4), Qarabag 0 (0-3).

Grupa B: Copenhaga – Lugano 1-0 (Santos ’50), Dinamo Kiev – Malmo 1-0 (Buyalskyv ’84).
Clasament: 1. Copenhaga 3 (1-0), 2. Dinamo Kiev 3 (1-0), 3. Malmo 0 (0-1), 4. Lugano 0 (0-1).

Grupa C: Basel – Krasnodar 5-0 (Bua ’9, ’40, Zuffi ’52, Vilenha-autogol ’55, Okafor ’79), Getafe – Trabzonspor 1-0 (Angel ’18).
Clasament: 1. Basel 3 (5-0), 2. Getafe 3 (1-0), 3. Trabzonspor 0 (0-1), 4. Krasnodar 0 (0-5).

Grupa D: Lask Linz – Rosenborg 1-0 (Holland ’45+1), Psv – Sporting Lisabona 3-2 (Malen ’19, Coates-autogol ’25, Baumgartl ’48 / Fernandes-penalti ’38, Mendes ’82).
Clasament: 1. Psv 3 (3-2), 2. Lask Linz 3 (1-0), 3. Rosenborg 0 (0-1), Sporting Lisabona 0 (2-3).

Grupa E: CFR Cluj – Lazio 2-1 (Deac-penalti ’41, Omrani ’75 / Bastos ’25), Rennes – Celtic 1-1 (Niang-penalti ’38 / Christie-penalti ’59).
Clasament: 1. CFR Cluj 3 (2-1), 2. Rennes 1 (1-1), 3. Celtic 1 (1-1), Lazio 0 (1-2).

Grupa F: Eintracht Frankfurt – Arsenal 0-3 (Willock ’38, Saka ’85, Aubameyang ’88), Standard Liege – Guimaraes 2-0 (Hanin-autogol ’66, M’Poku ’90+1).
Clasament: 1. Arsenal 3 (3-0), 2. Standard Liege 3 (2-0), 3. Guimaraes 0 (0-2), Eintracht Frankfurt 0 (0-3).

Grupa G: Porto – Young Boys 2-1 (Soares ’8, ’29 / Nsame ’15), Rangers – Feyenoord 1-0 (Ojo ’24).
Clasament: 1. Porto 3 (2-1), 2. Rangers 3 (1-0), 3. Feyenoord 0 (0-1), 4. Young Boys 0 (1-2).

Grupa H: Ludogorets – CSKA Moscova 5-1 (Wanderson ’48, Lukoki ’50, Keșeru ’52, ’69, ’73 / Diveev ’11), Espanyol – Ferencvaros 1-1 (Vargas ’60 / Lipez-autogol ’10).
Clasament: 1. Ludogorets 3 (5-1), 2. Ferencvaros 1 (1-1), 3. Espanyol 1 (1-1), CSKA Moscova 0 (1-5).

Grupa I: Wolfsburg – Oleksandriya 3-1 (Arnold ’20, Mehmedi ’24, Brekalo ’67 / Banada ’66), Gent – St. Etienne 3-2 (David ’2, ’43, Perrin-autogol ’4 / Khazri ’38, Kaminski-autogol ’75).
Clasament: 1. Wolfsburg 3 (3-1), 2. Gent 3 (3-2), 3. St. Etienne 0 (2-3), Oleksandriya 0 (1-3).

Grupa J: Roma – Basaksehir 4-0 (Caicara-autogol ’42, Dzeko ’58, Zaniolo ’71, Kluivert ’90+3), Monchengladbasch – Wolfsberger 0-4 (Weissman ’13, Leitgeb ’31, ’68, Ritzmaier ’41).
Clasament: 1. Wolfsberger 3 (4-0), 2. Roma 3 (4-0), Basaksehir 0 (0-4), Monchengladbach 0 (0-4).

Grupa K: Slovan Bratislava – Beșiktaș 4-2 (Sporar ’14, ’58, Ljubicic ’90+3, Moha ’90+4 / Ljajic ’29, Bozhikov-autogol ’45+1), Wolverhampton – Braga 0-1 (Horta ’71).
Clasament: 1. Slovan Bratislava 3 (4-2), 2. Braga 3 (1-0), 3. Wolverhampton 0 (0-1), 4. Beșiktaș 0 (2-4).

Grupa L: Manchester United – Astana 1-0 (Greenwood ’73), Partizan – Aalkmaar 2-2 (Natcho-penalti ’42, ’61 / Stengs ’13, Boadu ’67).
Clasament: 1. Manchester United 3 (1-0), 2. Aalkmaar 1 (2-2), 3. Partizan 1 (2-2), 4. Astana 0 (0-1).

Citește și: GdS a avut dreptate: CSM Reșița – „U“ Craiova se joacă în Bănie

Articol scris de Tibi Cocora

ȘTIRI VIDEO GdS

Râmnicu Vâlcea s-a înfrăţit cu Pretura Ciocana, Chişinău

Râmnicu Vâlcea s-a înfrăţit cu Pretura Ciocana, municipiul Chişinău, după ce ieri, primarul Mircia Gutău a semnat acordul de cooperare şi înfrăţire.