10 C
Acasă Sport Fotbal Liga Elitelor U17 / „GP” Craiova s-a răzbunat pe clujeni în meciul doi

Liga Elitelor U17 / „GP” Craiova s-a răzbunat pe clujeni în meciul doi

0

Academia „Gică Popescu“ a câștigat, scor 4-3, partida susținută astăzi, pe stadionul de la „Hanul Doctorului”, în compania echipei Universitatea Cluj, contând pentru etapa a 9-a de la Liga Elitelor U17.

Gazdele au deschis scorul prin Adrian Vlad, care a transformat fără emoții un penalti obținut de Mirel Neață (’15, 1-0).

La doar trei minute, Alex Grigore a prins un șut bun din marginea careului mare și a ridicat scorul la 2-0 (’18).

Replica ardelenilor a venit prin Raul Natic, care a șutat la colțul lung, de pe dreapta, de la 12 metri (’23, 21).

Oaspeții au restabilit egalitatea prin Hofman, cu o reluare din interiorul careului mare (’39, 2-2).

Revenire spectaculoasă a gazdelor după pauză

Craiovenii au revenit la cârma jocului după pauză și au reintrat în avantaj prin Adrian Vlad, care a profitat de o greșeală a fundașului Szabo și l-a executat pe Pînzariu cu un șut de la 12 metri (’51, 3-2).

Academia „Gică Popescu” și-a asigurat victoria în minutul 80, când Andrei Dinu a gol de la 11 metri, penaltiul fiind obținut de Marius Florea (’80, 4-2).

Rezultatul final l-a stabilit în cele din urmă Raul Natic, care a transformat o lovitură de pedeapsă (’90+2, 4-3).

„GP“ Craiova: Mihai Afrim – Octavian Urdu, Eduard Calițoiu, Alex Vezelovici, Denis Prunaru, Mirel Neață, Eduard Udrea, Eduard Grigorie, Andrei Dinu, Adrian Vlad, Alex Grigorie. Au mai intrat: Andrei Pîrvu, Marius Florea, Alex Trușcă, Alex Vadasis. Antrenor: Ionuț Cimpoeru.

Universitatea Cluj: Mihai Pînzariu – Darius Jurj, Ștefan Nolnar, Eduard Szabo, Iustin Neacșu, Raul Natic, Denis Matei, Vlad Moraru, Raul Sima, Albert Hofman, Tudor Florea. Au mai intrat: Tudor Florea, Matei Moraru, Raul Felecan. Antrenor: Daniel Sima.

Cartonașe  galbene: Adrian Vlad / Moraru (2), Sima, Szabo.

Cartonaș roșu: Moraru ’89.

Au arbitrat: Robert Mitrache – Marinel Nan, Andrei Baciu.

În etapa viitoare, Academia „Gică Popescu“ va evolua la LPS Banatul Timișoara, meciul fiind programat pe 14 septembrie.