22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / Yiannaras a venit cu victoria! SCMU Craiova a triumfat cu Petrolul

Baschet / Yiannaras a venit cu victoria! SCMU Craiova a triumfat cu Petrolul

SCMU Craiova a „spart gheața“ sâmbătă seară și a obținut prima victorie în campionat după patru etape de „secetă“. La primul meci sub comanda noului antrenor, Panayiotis Yiannaras, gruparea din Bănie s-a impus în propriul fief în fața Petrolului Ploiești, scor 86-79 și încheie cu fruntea sus prima fază a campionatului. Partida a contat pentru etapa a 18-a din LNBM, ultima a sezonului regular.

Alb-albaștrii au început bine partida, iar primul sfert a fost unul dintre mai bune din ultima vreme. Cu Zotov și Freeman în mână, craiovenii s-au instalat la conducerea jocului încă din start și au încheiat primele 10 minute în avantaj, scor 25-17. Actul secund a fost la fel de bun, iar aruncările de trei drept la țintă nu au lipsit din tabăra gazdelor. Petrolul nu prea s-a regăsit, a ratat destul de mult, în special din semicerc, iar la vestiare a intrat cu un deficit de 13 puncte, scor 36-49.

Sferturile trei și patru au fost câștigate la mică diferență de ploieșteni, nereușind să și modifice câștigătoarea de pe tabelă de la finalul partidei. De menționat că partida a fost „umbrită“ de un moment nedorit în sfertul al treilea, când un jucător al Petrolului a leșinat și a avut nevoie de intervenția medicilor. Mai mult de atât, acesta a fost transportat cu targa la spital, pentru mai multe investigații, dar și pentru a-i stabiliza starea.

Pavlo Krutous a terminat meciul cu 18 puncte, Matthew Freeman și-a trecut în cont un double-double (17 puncte și 10 recuperări), iar Vitalii Zotov a adăugat 16 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Pentru ambele echipe va urma play-out-ul competiției, după ce au încheiat prima parte a campionatului pe locurile 7, respectiv 8.