20.1 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportPolo / România a cedat în faţa Muntenegrului şi va juca pentru locurile 9-12 la CM

Naţionala masculină a României a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 12-9 (3-5, 4-1, 2-2, 3-1), duminică, într-un meci de baraj pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial de polo pe apă de la Doha.

Tricolorii, care vor juca pentru locurile 9-12, au început excelent meciul cu Muntenegru şi aveau 5-3 după primul sfert, dar în cele din urmă valoarea adversarei şi-a spus cuvântul, aceasta făcând diferenţa pe final.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Tudor Fulea (3 goluri), Vlad Georgescu (2), Andrei Ţepeluş (1), Nicolae Oanţă (1), Silvian Colodrovschi (1) şi Andrei Neamţu (1).

Golurile învingătorilor au fost reuşite de Miroslav Perkovic (3), Kanstantin Averka (3), Aleksa Ukropina (2), Vlado Popadic (1), Aljosa Macic (1), Dusan Matkovic (1), Vasilije Radovic (1).

Tricolorii s-au clasat pe locul 8 la Campionatul European din Croaţia, luna trecută. România a fost învinsă tot de Muntenegru, cu 18-11, într-un meci pentru poziţiile 5-8.

România va înfrunta China în primul meci pentru locurile 9-12, în data de 13 februarie (ora 11:00), iar apoi, în funcţie de rezultat, va întâlni Australia sau echipa SUA.

Citeşte şi: Recordul lui David Popovici la 100 m liber a fost doborât de un chinez