13.4 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisJaqueline Cristian a pierdut finala de la Valencia, dar a urcat în clasamentul WTA

Jaqueline Cristian a pierdut, duminică, finala turneului ITF de la Valencia (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Cristian (101 WTA, favorită 3) a fost învinsă de de Viktoriya Tomova (Bulgaria / 98 WTA, favorită 2), cu scorul de 7-5, 6-3, după o oră și 42 de minute.

Grație parcursului de la Valencia, Jaqueline va urca zece poziții în clasamentul WTA, până pe locul 91.

Pe tabloul principal s-au mai aflat două jucătoare din România: Irina Fetecău (învinsă în turul al doilea de Jaqueline Cristian) și Andreea Mitu (eliminată în semifinale de Viktoriya Tomova).

W100 Valencia a făcut parte din categoria ITF, a avut loc în perioada 20-26 noiembrie, pe zgură, în aer liber, iar premiile totale au fost în valoare de 100 de mii de dolari.

Citeşte şi: Baschet / Din nou prelungiri, dar a ieșit bine! SCMU Craiova, învingătoare la Focșani